A magyar lakosság 30 százaléka „szárazbőrbetegségben” szenved, s a száraz bőrnek „égető” szüksége van a rendszeres ápolásra. Amennyiben ez elmarad, a szárazbőr-betegség állapota súlyosbodhat, és könnyen elősegítheti komoly bőrbetegségek – például allergiás betegségek (ekcéma) – kialakulását, vagy fogékonnyá tehet a fertőző betegségekre. Ha a bőrt még szmog vagy magas porkoncentráció is éri, további 30 százalékkal csökken nedvességmegtartó képessége. „Nagyon fontos szempont, hogy a hidegben lényegesen csökken a faggyútermelés is, így bőrünk könnyen kiszárad” – mondta el megkeresésünkre Battyáni Zita bőrgyógyász főorvos, hangsúlyozva, hogy ilyenkor különösen fontos a rendszeres testápolás, a bőr zsírozása és hidratálása.
„Legjobb, ha a fagyos időben félretesszük a könynyű hidratáló krémeket és a zsírosabb, nagyobb hatásfokkal rendelkezőket részesítjük előnyben – javasolta kérdésünkre egy kozmetikus. – A hatóanyagok közt a legjobbak a méz, a tej, az aloe vera és az olíva, melyek akadályozzák a bőr irritációját. A súlyosan vízhiányos bőrt könnyen puhává és hidratálttá tehetjük néhány csepp mandula- vagy jojobaolajjal. Viszont ne használjunk erős, gyümölcssavas krémeket a téli hónapokban!”
A hajunkra is jobban oda kell figyelni: Battyáni Zita szerint a hideg hatására az erek összehúzódnak, a csökkent véráramlás nem tesz jót a hajas fejbőrnek. A szmogos városi levegőben levő szennyezőanyagok is lerakódnak a hajszálakra, törékennyé és szárazzá téve hajunkat. Ezért célszerű a megfelelő fejfedő alkalmazása. A kézbőr védelmére hordjunk kesztyűt, naponta többször is krémezzük be a kezünket. Télen is lényeges a lábápolás: a cipők melegek, zártak, fokozott a gombásodás veszélye, ami váltócipő használatával kivédhető.
A fűtött szoba száraz levegője komoly megterhelés bőrünk számára, ezért fontos a párologtatás. Ideális esetben 40-60 százalék a szoba levegőjének páratartalma, amit fűtési szezonban csak növényekkel és párologtatókkal lehet biztosítani. Éjszakára lehetőleg kapcsoljuk le a fűtést, ne legyen 20 Celsius-foknál melegebb.
A száraz bőr – a bőrgyógyász szerint – vérkeringési problémákra is utalhat, melynek legfőbb ellenszere a mozgás: ráadásul a legtöbb téli sport a friss levegőn történik, így fokozza az állóképességet, csökkenti a stresszt. És mi sem jobb egy kiadós edzés után, mint egy kellemes méregtelenítő szauna – ami ráadásul meghűlés ellen is kiváló!
Ha forró fürdőt veszünk, akkor a fürdő szárító hatását kivédhetjük úgy, ha olajat, tejszínt vagy vérpezsdítő aromaolajakat keverünk a vízbe. A hideg lábak is erőre kapnak egy meleg lábfürdő és lábmasszázs után.
Természetesen ne feledkezzünk meg a változatos, egészséges táplálkozásról és a kellő folyadékpótlásról sem!
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »