Sárga a patak Verespatakon Fotó: Somorjai László
– Tibor! Hogy kerültél kapcsolatba Verespatakkal?
– Az elmúlt évtizedben dokumentumfilmjeimben, filmjeimben majdnem kizárólag környezetvédelemmel, természetvédelemmel foglalkoztam. Amikor meghallottam 2000. január végén, hogy a Tiszán nagy baj van, illetve amikor már biztos volt, hogy nem a szokásos szennyező hullám érkezik keletről – ami folyamatosan jön –, hanem annál nagyobb, azonnal a helyszínre siettem. Csernobil óta a legnagyobb európai ökológiai katasztrófa volt a tiszai. A Tiszánál folyamatosan fényképeztem mindent, amit csak tudtam: a halpusztulást, a halgyűjtést, az elszállítást, a halászok síró arcát, az elhullott madarak, állatok tetemeit.
Ott határoztam el, hogy Nagybányától kezdve végigjárom és filmezem mindazokat a potenciális veszélyforrásokat, amik ketyegő bombaként ott vannak Kelet-Európa sok részén. Vannak ilyenek Magyarországon, Szlovákiában, Ukrajnában, de a legtöbb sajnos Romániában. Ez talán a mi szempontunkból a legveszélyesebb, mert minden, ami onnan jön és bekerül a folyókba – alvízi ország lévén –, átfolyik hozzánk, és itt fejti ki hatását. Így bukkantam rá Verespatakra. Korábban hallottam, hogy ott egy elég komoly bányát akarnak létesíteni, de csak később derült ki, nem is akármekkora és akármilyen lesz a tervezett bánya. Arra kaptam fel a fejemet igazán, hogy itt is lesz egy óriási cianidos zagytározó, csakúgy, mint Nagybányán. Azóta szinte több időt töltök kint Verespatakon, mint a szülővárosomban, Pápán.
– A film, légyen az bármekkora siker, nem hiszem, hogy ellensúlyozni képes a mohó aranylázat!
– A 300 tonna arany valóban óriási érték, hiszen többmilliárd dollárról beszélnek. Gigantikus összeg, viszont azt is meg kell jegyezni, hogy ennek csupán a húsz százaléka marad Romániában. Az a néhány száz millió dollár már talán elgondolkodtatja a politikusokat is. A Román Tudományos Akadémia, nagyon sok román politikus, a román közvélemény, az ortodox egyház – mindenki tulajdonképpen, akinek még fontos véleménye lehet – a projekt megvalósulása ellen van. A legutolsó információk szerint nincs még kész a környezetvédelmi hatástanulmány, nem adták még be a román kormányhoz. A román kormány ezért máig úgy beszél a bánya tervéről, hogy mivel nincsen ügy, nincs miről döntsön.
Kocsis Tibor filmrendező Fotó: Somorjai László
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »