Fürdőszoba: legfontosabb a tükörben látszó személy arcának árnyékmentes, kellő erősség? megvilágítása. A felülről vagy egy oldalról érkező fény csúnya árnyékot vet az áll alatt és az orr mellett, így erre a célra legalkalmasabb a tükör két oldalán szemmagasságban elhelyezett világítás. Ha ezek a fényforrások nem elegendők az egész helyiség megvilágítására, kiegészítésképpen alkalmazzunk fali vagy mennyezeti lámpatesteket is.
Étkező: a legoptimálisabb, ha a fény túlnyomó része csak az étkezőasztalra esik. Ezt például elérhetjük úgy, hogy a mennyezetről belógó lámpa alsó szegélye és az asztal közötti 60-70 cm biztosítja, hogy az asztal körül ülők lássák egymást, de egyikőjüket se vakítsa a fény.
Hálószoba: az általános világítást praktikus, ha az ágyból is tudjuk kapcsolni. Emellett természetesen szükség van éjjelilámpára és/vagy olvasólámpára. Előnyös, ha a hangulatos éjjelilámpa és a nagyobb fényt adó olvasólámpa különválik, de ez sok helyen nem oldható meg, ezért mindenképp állítható fejűt válasszunk! A ruhásszekrénybe vonalizzót tehetünk, amit zsinórral vagy az ajtóra szerelt automatikus kapcsolóval működtethetünk (mint a hűtőszekrényben).
Nappali: ha már a szoba teljes fénybe borítása és hangulatvilágítása megoldott, nagy körültekintéssel alakítsuk ki az egyes családtagok különböző elfoglaltságaihoz szükséges megvilágítást, akik sokszor szeretnek a családi élet színterének helyiségében, a nappaliban tartózkodni, de mégis egy kicsit elszeparálódva önálló tevékenységet folytatni. Ilyen lehet az olvasás, a kézimunka, amelyek oldalról és hátulról jövő fényt igényelnek, vagy az írás, aminek megvilágítása akkor jó, ha a nem író kéz oldaláról és elölről érkezik a fény. A kisfeszültség? halogénizzók fénye kevésbé fárasztja a szemet, mint a fénycsőé vagy a volfrámizzóé. Ügyes, házilag megoldható, és egyáltalán nem drága megoldás, ha a magas szekrények tetejére kis kapcsolóval ellátott fénycsövet helyezünk. Optikailag magasabbnak fog tűnni a helyiségünk, és egy gazdaságos hangulatvilágítást hoztunk létre.
A fentiek csak ízelítők a modern lakásvilágítás lehetőségeiből. Igyekezzünk részletekbe menően, minden élethelyzetünket végiggondolva kialakítani egyedi világítástervünket! (D. K.)