Az orosz elnök a hivatalos oldalára feltöltött videó alapján elégedett volt a kapcsolatfelvétellel. „A beszámolók alapján, amelyeket kaptam, nagyra értékelem a találkozót, úgy látom, van eredmény”.
Az előzményekről, ami a rijádi találkozóhoz vezetett, a Hetek pénteken megjelenő számában olvashatnak részletesen, és csatornánkon meghallgathatják magyar szinkronnal JD Vance amerikai alelnök nagy vihart kavart müncheni beszédét, Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök éles hangú válaszát, valamint Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek a szaúd-arábiai találkozó után tett nyilatkozatát.
Mint arról beszámoltunk, a közvetlen tárgyalásokon amerikai részről Donald Trump közel-keleti különmegbízottja, Steve Wilkoff, Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz vett részt, míg Oroszországot Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Vlagyimir Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov képviselte.
Putyin az első közvetlen eredménynek a diplomáciai kapcsolatok normalizálását nevezte, mint ironikusan megjegyezte, „a diplomaták folyamatos kiutasítása mind Washingtonból, mind Moszkvából nem vezet semmi jóra. Ha a dolgok így folytatódnak, akkor csak takarítónők fognak dolgozni ezekben az épületekben, akiknek a munkáját mindenképpen meg kell becsülni, de a diplomáciai képviseletek nem erre vannak létrehozva”.
Putyin elmondta azt is, hogy a találkozónak nem Ukrajna volt az egyetlen témája, „számos más kérdésben érintett mind az Egyesült Államok, mind az Orosz Föderáció”. Ezek között említette a Közel-Keletet a szó tágabb értelmében, beleértve a szíriai orosz jelenlétet és a palesztin-izraeli rendezést is.
A biztonságpolitikán kívül pedig érintettek gazdasági kérdéseket és a globális energiapiacokon végzett közös munkát, valamint az űrkutatást, ami – mint az orosz elnök elmondta – az elmúlt három év minden problémája ellenére továbbra folytatódott, és a Nemzetközi Űrállomáson változatlanul együtt dolgoznak amerikai űrhajósok és orosz kozmonauták.
Az orosz elnök azt is kijelentette, hogy a találkozó nagyon barátságos volt. „Az amerikai oldalon teljesen más emberek voltak, akik minden előítélet nélkül nyitottak a tárgyalási folyamatra, a múltban történtek ellenére, és eltökéltek a közös munkára.”
Azokra az észrevételekre, miszerint az európai vezetők egy része, és Zelenszkij ukrán elnök nehezményezte, miszerint nem hívták meg őket Rijádba, az orosz elnök így felelt:
„Tárgyalásaink célja és tárgya az orosz-amerikai kapcsolatok helyreállítása volt. Ebben nincs szükség közvetítőkre.”
Putyin szerint az „ukrán válságot lehetetlen megoldani anélkül, hogy növelnénk a bizalom szintjét Oroszország és az Egyesült Államok között. Ennek a találkozónak pontosan az volt a célja, hogy növelje a bizalmat Oroszország és az Egyesült Államok között.”
Az orosz elnöki kifejezte azt, hogy nem zárkóznak el a kapcsolatfelvételtől az európaiakkal és Moszkva soha nem utasította vissza a tárgyalásokat Ukrajnával.
„A mi, úgymond, tárgyalópartnereink voltak azok, akik elutasították ezeket a tárgyalásokat. Az európaiak leállították a kapcsolatfelvételt Oroszországgal, az ukrán fél pedig megtiltotta magának a tárgyalást, kivonult az isztambuli tárgyalási folyamatból, és ezt közvetlenül és nyilvánosan bejelentette. Nos, mi nem kényszerítünk senkire semmit. Készen állunk, már százszor elmondtam: ha akarják, kérem, hadd folytassák le ezeket a tárgyalásokat, és mi készek leszünk visszatérni a tárgyalóasztalhoz” – szögezte le az orosz elnök.
Putyin azt is hozzátette, hogy ami az euroatlanti kapcsolatokat illeti, abba Oroszország nem kíván beavatkozni. „Nem spekulálunk semmilyen olyan kérdésben, amely az Egyesült Államok és szövetségesei között felmerül” – szögezte le.
Ugyanakkor szerint az amerikai demokraták és az európaiak is felelősek a kapcsolatok megromlásáért az Egyesült Államokkal. „Trumpot egyszer azzal vádolták, hogy valamilyen különleges kapcsolata van Oroszországgal, és hogy Oroszország beavatkozott a választásokba, amikor megnyerte az első elnökválasztását. Létrehoztak egy csapatot, végig rángatták a bíróságokon, még egy különleges kongresszusi bizottságot is létrehoztak. Semmit sem erősítettek meg - és semmit nem is lehetett megerősíteni, mert soha nem történt meg”.
Majd így folytatta:
„És mit láttunk most ebben a választási kampányban? Kivétel nélkül minden európai vezető közvetlenül beavatkozott az amerikai választási folyamatba.
Ez odáig fajult, hogy közvetlenül megsértették az egyik jelöltet. Mi a magunk részéről - természetesen egyértelmű volt, hogy kivel szimpatizálunk -, de nem engedtük meg magunknak, hogy beavatkozzunk, és természetesen nem engedtünk meg durva kijelentéseket és sértő támadásokat egyik jelölt ellen sem. Egyszerűen nem tettük meg. Az európaiak viszont igen”.
Putyin elmondta, őt meglepte, hogy „az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnöke, Trump milyen visszafogottan viselkedik szövetségeseivel, akik ilyen durva módon viselkedtek vele szemben”.