Rámutatott, hogy a kormányzás keresztény alapú alternatívája működőképes a gyakorlatban és nem csupán elmélet. Ahhoz, hogy ez elérhető legyen szükség van a végrehajtáshoz szükséges kormányzati hatalomra, hiszen a puszta alapelvekkel a cselekvéshez szükséges hatalom nélkül semmit nem lehet elérni, ahogyan "a puszta végrehajtó hatalom jó alapelvek nélkül szintén semmit sem ér" - tette hozzá
Az államfő azt is hangsúlyozta, hogy ez a keresztény politikai alternatíva egy járható út, és hozzátette, Floridában - ahol az előadás elhangzik - szintén megtapasztalható, hogy ezek az alapelvek a gyakorlatban is működnek, és az emberek többsége számára vonzóak tudnak lenni. Már csak ezért is ki kell tartani mellettük, és soha nem feladni - hívta fel a figyelmet.
A magyarországi keresztény alapelvű politizálás szempontjairól szólva kiemelte a szabadságot, ahogy fogalmazott a magyar "egy szabadságszerető nemzet".
"Aki Magyarországra látogat megtapasztalja, hogy mit jelent a valós szabadság"
- fűzte hozzá. Ennek részeként említette a szólás valódi szabadságát, a gondolkozás szabadságát, és azt, hogy szabadon lehet élni, ami jelenti azt is, hogy az ember a mindennapok szintjén élvezheti a szabadságát. Valóban kimondhatja, amit gondol és úgy élhet, ahogy helyesnek gondolja, aminek nem lesznek negatív következményei az életére nézve - fejtette ki Novák Katalin.
Sajnálatosnak nevezte, hogy ma a világ sok részén elméletben az állam szabadságról beszél, gyakorlatban ugyanakkor, ha valaki nem a fősodorral halad az megtapasztalja a hátrányos következményeket.
A keresztény gyökerű alapelvek gyakorlati megvalósításának példájaként a magyar családpolitika lépéseit nevezte, amelyekkel kapcsolatban a floridai egyetemi közönség előtt kijelentette, hogy ez egy olyan terület, amiért keményen harcoltak több, mint egy évtizeden keresztül. Elmondta, hogy a családpolitikai lépések elindításakor nagyon nehéz demográfiai helyzetben volt Magyarország, amely a nyugati világhoz hasonlóan alacsony születésszámokkal küzd. Rámutatott, hogy egy évtized alatt a termékenységi ráta 1,27-ről, 1,6-ra emelkedett, ami Európában a legnagyobb arányú javulás.
Elmondta, hogy Magyarország a GDP-je 6 százalékát fordítja ma családtámogatásra, ami nagyon magas arány összevetve azzal, hogy a NATO elvárása a tagállamoktól, a bruttó hazai jövedelem 2 százalékát kitevő védelmi kiadás.
Mi úgy gondoljuk, hogy ha nincsenek gyerekek, akkor nincsenek családok, és jövő sincs
- fogalmazott az államfő, hozzátéve, hogy a jövő garanciáját a gyerekek jelentik, és a magyar családpolitika eredményességét igazolja a házasságok számának megkétszereződése és a terhességmegszakítások számának harmadára csökkenése is.
Az amerikai egyetemi hallgatóknak saját személyes tapasztalatára is hivatkozva az államfő azt a tanácsot adta, hogy nem éri meg kihagyni azt, hogy az embernek gyereke és családja legyen.
A Sándor-palota kommunikációs igazgatója a megbeszélésről közölte, hogy a köztársasági elnök és a floridai kormányzó ugyanúgy kiállnak a hagyományos értékek mellett, mint a család védelme, a szülők neveléshez való jogának biztosítása vagy éppen a határvédelem. Farkas Vajk beszámolt arról is, hogy Ron DeSantis elismeréssel szólt Magyarország eredményeiről, külön kiemelve az államfő családok védelmében tett erőfeszítéseit.
(MTI / Hetek)