Ez egy PR cikk
Ebben a cikkben ezekre igyekszünk választ adni a Sherlock Rehab blogcikke alapján.
Ha eddig az első gondolatunk az volt a bokaszalag szakadás kapcsán, hogy rögzítés és pihentetés, akkor feltétlenül olvassuk végig a cikket. Az igazság az, hogy akkor segítjük a gyógyulást, ha minél korábban elkezdjük óvatosan mozgatni az érintett részt.
Persze ezzel nem azt állítjuk, hogy rögtön a sérülést követően tornáztatni kell a lábat, az első nap fontos kímélni, pihentetni, de amint lehetséges finoman mozgathatjuk, hiszen ez a kulcs a mielőbbi felépüléshez.
Meghúzódott, vagy el is szakadt a bokaszalag? Ficam esetén általában sérül a külső szalagrendszer, ennek persze több fokozatával is találkozhatunk. A szakadást valószínűsítik az alábbi panaszok: éles, nyilalló fájdalmat érzünk, képtelen vagyunk a lábunkra nehezedni, megduzzadt a bokánk, véraláfutásos az érintett terület, 1-2 nap elteltével sem tapasztalható javulás.
Az enyhébb eset, amikor nem történik szakadás, a bokaszalagok csupán megnyúlnak, ettől még duzzanat jelentkezhet, illetve feszülő érzés is. A súlyossági fok következő szintje, amikor részleges szakadás történik, ilyenkor kevésbé tudjuk mozgatni, fájdalmas, szintén megduzzad, emellett instabilitás érzete is társulhat mellé.
A legsúlyosabb mind közül, a teljes bokaszalag szakadás, ez esetben vérömleny, duzzanat, fájdalmas panaszok egyaránt tapasztalhatók, ugyanakkor mindez funkcióvesztéssel párosul.
A sérülést követő időszakban egy gyulladásos fázis zajlik le, melynek során az érintett szakasz duzzadt, meleg. Amint sikerült eltávolítani a károsodott sejteket, megkezdődhet a regeneráció, ezen a ponton vérerek képződnek, a fibroblaszt sejtek pedig kollagénrostokat hoznak létre.
Ha ilyenkor óvatosan megtámogatjuk mozgással a gyógyulás folyamatát, javítjuk a terület vérellátását, ezáltal gyorsul a salakanyagok eltávolítása, viszont a véráramlás fokozásával a tápanyagokból is több jut a sérült részhez.
Ezt követően a remodellációs fázis kezdődik meg, amely során a rostok átalakulnak a terheléshez mérten. Ugyanis a fibroblasztok mechanikai inger hatására serkentődnek, vagyis könnyen belátható, hogy a mozgás révén segíthetjük a felépülést.
A legfontosabb teendő tehát, hogy védjük, fdelpolcoljuk, és tehermentesített állapotban óvatosan mozgatjuk, pár nappal később már terhelés mellett (ülve és állva). Természetesen szükség lehet mozgásterapeutára is bizonyos esetekben, így bátran kérjünk szakembertől segítséget.
Rögzíteni azonban nem kell, bokaficam esetében inkább hátráltatná a felépülést, ráadásul beszűkülhet a mozgástartomány. Tanulhatunk az állatoktól, hiszen ők is a fenti ajánlással összhangban cselekednek ösztönösen.
(Fizetett PR cikk)