Ahogy arról a Hetek.hu beszámolt, úgy tűnik, ismét Benjamin Netanjahu alakíthat kormányt Izraelben, a volt miniszterelnököt, a parlamenti ellenzék vezetőjét támogató jobboldali-vallásos tömb várhatóan együtt 61 vagy 62 mandátumot szerez a 120 tagú kneszetben, és több honatyát küldhet a következő izraeli parlamentbe, mint a vele szemben álló pártok.
Ráadásul feleslegesnek bizonyult az ellenük indított szélsőjobboldalizó kampány: a Vallásos Cionisták ugyanis történelmi győzelmet ért el, hiszen soha korábban nem tudtak annyi képviselőt küldeni a kneszetbe, mint most. De mi olvasható ki az eredményekből? Kik az igazi győztesek, és kik veszítettek a legnagyobbat?
Három pontban foglaltuk össze a tanulságokat.
1. Az izraeliek megelégelték, hogy jobboldali politikusok eltérítik a szavazataikat, és nem engedték, hogy már évekkel ezelőtt nemzeti kormánya legyen Izraelnek. Megbüntették az anti-Netanjahu-tábort: Avigdor Libermant (aki 2019 őszén belelökte Izraelt a 3 éves káoszba), Gideon Saart (aki a Likudban hátba döfte Netanjahut), Naftali Bennettet és Ayelet Shakedet (akik elárulták a "zsidó otthont"). Elegük volt a különböző önjelölt "királycsinálókból", legyenek azok jobboldaliak vagy arabok.
2. Izraelben alapvető és tartós átrendeződés történt: a nemzeti jobboldal már az abszolút számok alapján is 50 százalék feletti többségben van, az anti-Netanjahu tábor 10 százalék alá csökkent, a hagyományos baloldal megszűnőben van, a balközép (Lapid, Gantz) stabil, de nem tud 30 százalék fölé menni, az arab pártok nem tudják befolyásolni az izraeli kormányt.
3. A vallásos-cionisták úgy tudták 4-5 mandátumról 14-15-re növelni az arányukat, hogy közben nem csökkent az ultraortodox pártok tábora. Mivel az ő programjuk képviseli leginkább a helyreállítás programját, ezért a közhangulatban jól érzékelhető fordulat (például a Templom-hegyi látogatók folyamatos növekedése) már politikai formában is markánsan megjelenik. Ők egy eredeti, új hang: nem a Likud-féle hagyományos jobboldal, ők nem akarnak Amerikának és világnak tetszeni, és nem is az ultraortodox, befelé forduló tábor. Egy bibliai nemzedék előhírnökei, akiket nem lehet lenyomni a "szélsőjobbldali", "fasiszta" stb. címkékkel.
(Hetek)
A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!