Ítélet Horvátországban: 20 évi pereskedés után kapta vissza az értékes műkincseket egy zsidó család
Még 1941-ben kobozták el a nagyszülőktől, és deportálták őket
Ítélet Horvátországban: 20 évi pereskedés után kapta vissza az értékes műkincseket egy zsidó család

Forrás: Shutterstock/Mehaniq

2023. 09. 26.
Húsz évi pereskedés után került vissza egy 18. és egy 19. századi francia festő egy-egy értékes műve Andrew Reichsman Egyesült Államokban élő filmproducerhez, akinek zsidó felmenőit 1941-ben az usztasák vezette Független Horvát Állam deportálta, vagyonukat pedig elkobozta - írja a Jutarnji List horvát napilap.

A festményeket Andrew Reichsman a múlt héten vette át a zágrábi Modern Művészeti Galériában, miután az intézmény a bíróságon nem tudta bizonyítékokkal alátámasztani a műtárgyak állami tulajdonba kerülésének jogszerű körülményeit.

Az eset precedensértékű, mert mindeddig egyetlen horvátországi zsidó családnak sem sikerült megegyeznie az állammal ingóságaik visszaszolgáltatásáról - húzta alá a lap.

Andrew Reichsman elmondta: számára nem csak anyagi, hanem érzelmi értéket is jelentenek a visszakapott tárgyak.

"Két festményről, nyolc litográfiáról és néhány dologról van szó a nagyapám házából, például egy íróasztalról"

- mondta.

"Sok erőfeszítésre és ügyvédi munkára volt szükség az elmúlt húsz évben" - hangsúlyozta, hozzátéve: nagyon büszke arra, hogy visszakapták őket.

A történelem sötét időszaka

Andrew nagyapja, Dane Reichsman egy élelmiszer- és szeszesitalüzlet tulajdonosa volt a kelet-horvátországi Gyakovón (Dakovo). Még mielőtt el kellett hagyniuk otthonukat, és deportálták őket Auschwitzba, a két értékes festményt egy helyi lakosra, Marijan Policra bízta megőrzés céljából.

1945-ben azonban a kulturális emlékek és régiségek gyűjtésére és megőrzésére létrehozott jugoszláv bizottság elkobozta a műtárgyakat, és mint állami tulajdont 1946-ban átadta őket a Modern Művészeti Galériának.

Dane Reichsmant és feleségét, Fridát kivégezték Auschwitzban.

A műtárgyakat Andrew nagynénje révén örökölte, aki Londonban élt, és ott is halt meg. Ezt követően bízott meg egy horvát ügyvédet, hogy kutassa fel a végrendeletben megjelölt műalkotásokat.

"A legtöbb műalkotást megtaláltuk, egy részük eltűnt" - mondta Monja Matic, az örökös horvát ügyvédje, aki hozzáfűzte, hogy a küzdelem tele volt sikerekkel és kudarcokkal, és még mindig számos nyitott kérdés maradt.

(MTI / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!