Hitelfelvétel okosan: hasznos tippek a megfelelő konstrukció kiválasztásához (x)
Hitelfelvétel okosan: hasznos tippek a megfelelő konstrukció kiválasztásához (x)

www.hitelnet.hu

2022. 10. 12.
Bármikor kerülhetünk olyan élethelyzetbe, amikor gyorsan pénzre van szükségünk. Ez alapvetően nem probléma, hiszen ma már számtalan hitelkonstrukció tud ilyenkor segíteni. Igazán gondban azok vannak ilyenkor, akiknek fogalmuk sincs a hitelekről, az egész hitelfelvételi folyamat működéséről. Éppen ezért jobb egy kis időt szánnunk a pénzpiacok működésének megismerésére – itt egy gyorstalpaló ehhez.

Ez egy PR cikk

Melyik hitelt vegyem fel?

Ez elsősorban attól függ, hogy mire kell a pénz. Sokféle hitel létezik, de hitelfajtán belül is rengeteg dologra kell odafigyelnünk, hogy valóban optimális döntést hozzunk. Az első lépés tehát a céljainknak megfelelő hiteltípus kiválasztása. Fogyasztási vagy jelzáloghitelre van-e szükségünk? Lássuk a legfontosabb hiteleket!

·      gyorshitel

·      személyi kölcsön

·      autóhitel

·      áruhitel

·      folyószámlahitel és hitelkártya

·      jelzáloghitelek (lakásvásárlási, építési, felújítási és egyéb konstrukciók)

A legegyszerűbb egy gyorshitel vagy személyi kölcsön felvétele, ezek szabad felhasználású hitelek és az ügyintézés is egyszerűbb. A folyószámlahitel és a hitelkártya napi pénzmozgások kezelésére, kisebb pénzigény esetén jó megoldás. Ekkor egy hitelkeretet kapunk, amellyel egy évig szabadon rendelkezhetünk, könnyű az igénybevétele és a törlesztése is. Az autóhitel és áruhitel eléggé kötött felhasználású kölcsön, hiszen egyedi, a „boltban” kiválasztott termék megvásárlásához kapcsolódik.

A hitelek másik csoportjába a jelzáloghitelek tartoznak, azok igénybevétele általában nem ad hoc történik, hanem hosszabb időn keresztül tervezzük a hitel felvételét. A lakásvásárlás, csere vagy építkezés nem kis pénzbe kerül, komoly önerőre van szükség és a hitelfelvétel folyamata is bonyolultabb.

A legtöbben nekiülnek otthon a számítógépük előtt egy hitelkalkulátornak és elkezdenek számolni, banki ajánlatokat összehasonlítani. De hogyan is érdemes haladni? Vegyük sorra a hitelfelvétel lépéseit!

A hitelfelvétel folyamata 

Mire is kell odafigyelnünk, milyen kérdésekben kell döntést hoznunk? Nézzük!

1.             tájékozódás, célnak megfelelő termék kiválasztása

2.            banki ajánlatok összehasonlítása egy kalkulátorral

3.            hiteligénylés dokumentumai, kérelem beadása

4.            banki hitelbírálat

5.            szerződéskötés

6.            hitel folyósítása

7.            törlesztés

Haladjunk a fenti sorrendben és ismerkedjünk meg a legfontosabb, döntésünket befolyásoló tényezőkkel!

Mire figyeljünk?

Egy hitel törlesztőrészlete általában a legfontosabb dolog, hiszen ez fogja eldönteni, hogy tudjuk-e vállalni a hitelt, a havi új kiadást. A bankok is vizsgálják a jövedelmünket, annak egy adott arányban fedeznie kell a havi törlesztőrészletet. Ezt fejezi ki a JTM (jövedelemarányos törlesztési mutató). Egy hitelkalkulátor arra is jó, hogy megértsük a törlesztés-futamidő-kamat fogalmak közötti összefüggéseket. Fontos segítség a THM (teljes hiteldíj mutató), amely azt mutatja meg, hogy mennyit kell összességében fizetnünk a banknak. Ebben nem csak a kamat, hanem az egyéb banki költségek is benne vannak.

Tehát nem elegendő csak a kamatokat összevetni, fontos az egyéb banki költségek vizsgálata is és főleg a mostani gyorsan emelkedő kamatok mellett látnunk kell azt is, hogy a futamidő alatt hogyan változhat a kamat. A legjobb a fix kamat választása!

A bank csak akkor ad hitelt, ha jó adósok vagyunk, ezért megnézi a KHR-listát is, ami egy adóslista. A fogyasztási hitelek igénylésekor 18 év felettinek kell lennünk, rendelkeznünk kell állandó lakcímmel, megfelelő munkáltatóval. A jelzáloghitelek igénybevétele kicsit hosszadalmasabb és többrétű, hiszen itt a jelzálogfedezet kapcsán szükséges egy értékbecslés elkészítése és a folyósítás előtt a jelzálogjog földhivatali bejegyzését is el kell intézni.

Ha bizonytalanok vagyunk a fogalmak tengerében, akkor vegyük igénybe egy hitelkalkulátor segítségét! Természetesen egy banki ügyintéző vagy egy független tanácsadó is segíthet a hitelügyintézésben. Legyünk körültekintőek!

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!