Gyakran ismételt kérdések a kutyák vemhességével kapcsolatban (x)
Gyakran ismételt kérdések a kutyák vemhességével kapcsolatban (x)

www.petguru.hu

2024. 07. 09.
Bár ma már egy felelős kutyagazdi számára nem kérdés, hogy ivartalanítja kedvencét, viszont sajnos még mindig rengeteg az olyan ivaros eb, aki tenyészállat szerepét tölti be, vagyis felesleges szaporulatnak ad életet.

Ez egy PR cikk

Olyan eset is gyakran előfordul, hogy valaki egy vemhes kóbor kutyát fogad be, és vállalja, hogy felneveli a kicsiket, majd jó gazdát talál nekik. Ha te ebben a helyzetben vagy, ám ezelőtt még sosem volt anyai örömök elé néző kutyusod, akkor olvasd el cikkünket, melyben megválaszoljuk a leggyakoribb kérdéseket!

Hogyan etesd az állapotos kutyát?

Alapvető, hogy jó minőségű eledelt kell kapnia, például a Petguru Panzi tápjaival nem lőhetsz mellé. No de hogyan legyen az adagolás? Ideje elfelejteni azt a tévhitet, miszerint a vemhes állatnak a szokásos adagja többszörösét kell megennie, így ugyanis szinte biztos, hogy elhízik majd.

Persze némi többletenergiára szüksége van, de ez semmiképp sem jelent dupla vagy tripla adagot. A vemhesség 4-5. hete környékén kb. 20%-kal érdemes megemelni az eddigi mennyiséget, a 7. héttől pedig újabb 10%-kal, de itt már érdemes a napi adagot több kisebb részre elosztani, hogy inkább gyakrabban, de keveset egyen.

Meddig tart a kutyáknál az áldott állapot?

Általánosságban 9 hét, de ezt több dolog is befolyásolja, például a születendő kölykök száma és az állat fajtája, testmérete. Illetve – hacsak nem szándékos fedeztetés történt – akkor még azt sem egyszerű megállapítani, hogy egyáltalán mikor “kapta be a legyet” a kisasszony, azaz hogy mikortól is kell számítani ezt a 9 hetet.

A fialás időpontját tehát csak hozzávetőlegesen tudod megállapítani, de ne aggódj, az viszont egyértelműen látszik majd, amikor már közeleg a nagy nap.

Kövesd a folyamatot, avagy mik a vemhesség szakaszainak jól felismerhető jelei?

A kutyák terhességét is ugyanúgy három trimeszterre lehet osztani, mint az embereknél, csak épp náluk egy-egy trimeszter nem 3 hónapot, hanem csak 3 hetet jelent.

Az első szakasz még viszonylag tünetek nélkül zajlik, sok gazdi ekkor még nem is sejti, hogy hamarosan gyarapodik majd a kutyacsalád. Maximum annyit vehet észre, hogy hirtelen megnő az állat étvágya.

A második trimeszterben viszont már egyértelműen növekedni kezd a hasa is, az emlői sötétek és duzzadtak lesznek, reggeli rosszullétek gyötörhetik, és a viselkedésük is szeszélyessé válhat.

A harmadik szakasz pedig már arról szól, hogy közeleg a fialás ideje. Az emlőkön tejcseppek jelenhetnek meg, a kutyánál beindul a fészekrakó ösztön, keresni kezdi az alkalmas helyet a “szülőszobának”, amikor pedig hirtelen étvágytalan lesz és nyugtalanul viselkedik, nos, akkor eljött az idő.

Be kell-e avatkozni az ellésbe?

Alapesetben nem, az anyakutyák tudják, hogy mi a dolguk, és egyedül is képesek világra hozni a kölykeiket. Persze azért jó, ha a közelben vagy, és biztosítasz számára egy nyugodt helyet.

Ne zaklasd az állatot, de időnként nézz rá, hogy biztosan minden rendben zajlik-e. A kiskutyák születését figyelemmel kísérni neked is életre szóló élmény lesz.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!