A tervezett belügyminisztériumi rendelet értelmében büntetendő lesz az EU által terrorszervezetként nyilvántartott Hamász bármiféle, akár jelképes támogatása.
Az egyesületekről szóló törvény "éles kard", és Németország "erős jogállamként" használja is ezt a fegyvert, így a jog erejével találja szemben magát, aki a Hamászt dicsőíti, a jelképeit használja, a bűncselekményeit helyesli, vagy éppen izraeli zászlót éget
- közölte a német kancellár.
A Samidoun nevű egyesületet - amely bebörtönzött palesztinok szolidaritási hálózataként jellemzi magát – szintén betiltják Németországban, miután az egyesület a napokban Berlinben az Izrael elleni támadást ünneplő megmozdulást szervezett, amelyen még édességet is osztogattak.
Ez "visszataszító, és ellentétes minden értékkel, amely mellett országunk elkötelezte magát" - mondta a kancellár hangsúlyozva, hogy Németországban zéró tolerancia van érvényben az antiszemitizmussal szemben.
Ahogy arról beszámoltunk, a német kormány felülvizsgálja a palesztinok támogatását szolgáló fejlesztési együttműködési politikáját is.
Minden projektet az alapján fognak mérlegelni, hogy hozzájárul-e a térség békéjéhez és Izrael biztonságához, és a felülvizsgálat lezárásáig nem csoportosítanak újabb költségvetési forrásokat erre a területre.
Scholz arról is beszélt, hogy Németország egyedül a Gázai övezetben a lakosság több mint 50 százalékának biztosítja az élelmezést és az alapvető egészségügyi ellátást, míg a Hamász csak "szegénységet és szenvedést" hoz az ottani embereknek.
Az Izrael elleni támadás miatt minden bizonnyal még nagyobb lesz a nélkülözés, és ezért is a Hamász a felelős – tette hozzá a német kancellár.
Élesen bírálta a Palesztin Nemzeti Hatóságot is, és Mahmúd Abbász elnök hallgatását „szégyenletes”-nek nevezte.
A Hamász Izrael ellen indított háborújának nemzetközi összefüggései kapcsán Scholz azt mondta, hogy "megbocsáthatatlan hiba" volna, ha a Közel-Kelet más szereplői is rátámadnának Izraelre.
Németország minden diplomáciai lehetőséget kihasznál a Hamász fegyveresei által Izraelből elhurcolt emberek kiszabadítására, és nem nyilvános fórumokon egyeztet Egyiptommal, Törökországgal, Katarral és Jordániával.
Scholz még ma fogadja hivatalában Tamím bin Hamad Ál Száni katari emírt, de a napokban a jordániai uralkodóval is találkozni fog majd ebből a célból.
(MTI / Hetek)