Ez egy PR cikk
Ebben kérhetünk segítséget például a Morva Növénydokitól. Ők növényvédelmi szakirányítás terén nagy tapasztalattal rendelkeznek, így náluk biztosan jó kezekben lesz a gazdaságunk. Akár több hektáron gazdálkodunk, akár csak néhány gyümölcsfánk van a kertben, a lemosó permetezésre szükség van. Mi most az őszi munkálatokról írunk, nagyobb fókuszt helyezve a réztartalmú szerekre, de tavasszal is éppoly fontos feladat ez.
Legalább 50%-ban lehullott lombozatnál érdemes nekilátni az őszi lemosó permetezésnek. Fontos, hogy fagymentes időszakban végezzük, amikor már kicsit melegebb van, mert így gyorsabban rászárad a szer az érintett felületekre. Szél és eső esetén érdemes elhalasztani a munkálatokat.
Az örökzöldek kivételével minden fás szárú növényt, lombhullató fát és cserjét, bokrot, dísznövényt permetezzünk le. Előtte metszéssel távolítsuk el a beteg részeket, és azokat külön gyűjtsük is össze. Ügyeljünk a fertőtlenített eszközök használatára! Bő lével célszerű dolgozni, hogy mindenhova eljusson a szer. Nem árt, ha a fa alapanyagú tárgyakat, például a kerítést, kamrát, ládákat is érintjük, mert ezek mind jó búvóhelyet nyújthatnak a kártevőknek.
Mielőtt nekilátunk a permetezésnek, vizsgáljuk meg, hogy milyen betegsége van esetleg a növényeknek! Ha sikerült a beazonosítás, akkor ennek megfelelően válasszunk permetszert.
Levéltetű esetén kénes szer, mészkénlé ajánlott.
Az olajos anyagok pajzstetűfertőzésnél javasoltak.
Gombás megbetegedésekhez a bordói lé 2%-os oldatát alkalmazzuk, míg
baktériumok és gombák ellen réztartalmú készítményeket.
Bizonyos esetekben keverni kell a permetszereket. Ilyenkor mindenképp figyeljünk a megfelelő arányokra és az egyes szerek kombinálhatóságára, mert nem minden alkalmazható együtt. Inkább kérjünk szakavatott segítséget hozzá!
Már kis koncentrációban is kiváló baktérium- és gombaölők a rézionok. Amikor egy rezes lemosó permetezést tervezünk, akkor kontakt hatású szereket célszerű alkalmazni. Ilyen lehet a 3-4%-os töménységű bordói keverék lé vagy a 4-5%-os tribázikus rézszulfát.
Mi is tudunk otthon bordói lét készíteni rézgálicból és oltott mészből. Ügyeljünk a megfelelő adagolásra, a sorrendre és a semleges vagy enyhén lúgos kémhatásra is!
Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérjünk segítséget hozzá! A Morva Növénydokihoz fordulhatunk permetezés, e-permetezési napló vezetése vagy bármilyen gazdaság adminisztrációs feladat kapcsán is.
(Fizetett PR cikk)