Zelenszkij pártja által elfogadott törvény szerint két korrupcióellenes testületet, az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatalt és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészséget is korlátoznak a függetlenségükben. Az érintett két hivatalban úgy érzik, hogy a parlamenti döntés nyíltan pártolja a korrupciót, a döntéssel megsemmisítik a korrupcióellenes infrastruktúrát. A munkájukat ezentúl az ukrán főügyész, Ruszlan Kravcsenko fogja irányítani, aki történetesen az ukrán elnök jóbarátja. Kravcsenkónak ez korlátlan lehetőséget teremt például arra, hogy bizonyos korrupciós ügyeket – amelyek az ukrán elnök környezetét célozzák például – egyszerűen más nyomozókhoz irányítson át, vagy nemes egyszerűséggel lezárja azokat.
A Kyiv Independent című lap például szerkesztőségi véleménycikkben bírálta a törvényt, amiért – mint írják – Zelenszkij a jövőben egyetlen telefonhívással képes lesz nyomozásokat megszüntetni, de sérelmezték az elmúlt napokban végrehajtott durva razziákat, és olyan esetről is tudtak, amikor az egyik ellenőr szemét a rendőrök erőszakkal nyitották ki, hogy így oldják fel a telefonját. Volomidir Zelenszkij aláírta a törvényt, és azzal indokolta a változást, hogy meg kell szüntetni a szervezeteken belüli orosz befolyást. Erre válaszul vonult több száz ember a kijevi elnöki hivatal közelébe, hogy tiltakozzanak a döntés ellen, de nem csak Kijevben tiltakoztak, Lvivben, Odesszában és Dnyipróban is kormányellenes demonstrációkat tartottak. A Die Welt több ezerre becsülte az estére összegyűlt tömeg létszámát.
A törvény ellen tiltakozott az Európai Unió is: Marta Kos bővítési biztos egyenesen úgy fogalmazott, hogy a törvény komoly visszalépésnek számít, gyengíti a korrupcióellenes szervek függetlenségét, ami viszont kulcsfontosságú lenne az uniós csatlakozáshoz. Az Európai Bizottság szóvivője szerint az Unió aggódik Ukrajna legutóbbi lépései miatt. Ez azonban már nem az első aggodalom: az Európa Tanács Ukrajnáról szóló jelentésében – amelyet legutóbb éppen Sebestyén József kényszersorozása következtében bekövetkezett halála kapcsán emlegettek – számos esetet sorolt fel, melyek szerint az ukrán katonai toborzók által elkövetett jogsértések szisztematikussá és széles körűvé váltak. A Hetek ezeknek és a háború tapasztalatainak járt utána több kárpátaljai magyar megkérdezésével.
Pünkösd után: a karizmák titkai
Hogyan alakult a Szentlélek ajándékainak megítélése az elmúlt 2 ezer évben »
Átmenvén a siralom völgyén
Trianon túlélése és ami ebből következik »
Sávuot: a törvényadás ünnepének eredete
Az Ószövetség egyik legjelentősebb nemzeti és vallási ünnepe volt – de az Újszövetség egyik meghatározó eseménye is ezen az ünnepen történt »