Aktuálishetilap

Hetek hetilap vásárlás
Magyarok a háborúban - beszámoló a frontvonalból
Tüntetéshullám indult Ukrajnában
Magyarok a háborúban - beszámoló a frontvonalból

AP/Alex Babenko

2025. 07. 24.
Tüntetéshullám indult Ukrajnában, miután Volodimir Zelenszkij elnök aláírta azt a parlament által elfogadott törvényt, amely a független korrupcióellenes hatóságokat alárendeli a főügyészségnek. Az EU és a G7-ek is aggodalmukat fejezték ki a lépés miatt, amely szerintük ellentétes Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseivel. A kényszersorozás után egy újabb kellemetlen fejezet nyílt ezzel az ország háborús történetében.

Zelenszkij pártja által elfogadott törvény szerint két korrupcióellenes testületet, az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatalt és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészséget is korlátoznak a függetlenségükben. Az érintett két hivatalban úgy érzik, hogy a parlamenti döntés nyíltan pártolja a korrupciót, a döntéssel megsemmisítik a korrupcióellenes infrastruktúrát. A munkájukat ezentúl az ukrán főügyész, Ruszlan Kravcsenko fogja irányítani, aki történetesen az ukrán elnök jóbarátja. Kravcsenkónak ez korlátlan lehetőséget teremt például arra, hogy bizonyos korrupciós ügyeket – amelyek az ukrán elnök környezetét célozzák például – egyszerűen más nyomozókhoz irányítson át, vagy nemes egyszerűséggel lezárja azokat.

A Kyiv Independent című lap például szerkesztőségi véleménycikkben bírálta a törvényt, amiért – mint írják – Zelenszkij a jövőben egyetlen telefonhívással képes lesz nyomozásokat megszüntetni, de sérelmezték az elmúlt napokban végrehajtott durva razziákat, és olyan esetről is tudtak, amikor az egyik ellenőr szemét a rendőrök erőszakkal nyitották ki, hogy így oldják fel a telefonját. Volomidir Zelenszkij aláírta a törvényt, és azzal indokolta a változást, hogy meg kell szüntetni a szervezeteken belüli orosz befolyást. Erre válaszul vonult több száz ember a kijevi elnöki hivatal közelébe, hogy tiltakozzanak a döntés ellen, de nem csak Kijevben tiltakoztak, Lvivben, Odesszában és Dnyipróban is kormányellenes demonstrációkat tartottak. A Die Welt több ezerre becsülte az estére összegyűlt tömeg létszámát.

A törvény ellen tiltakozott az Európai Unió is: Marta Kos bővítési biztos egyenesen úgy fogalmazott, hogy a törvény komoly visszalépésnek számít, gyengíti a korrupcióellenes szervek függetlenségét, ami viszont kulcsfontosságú lenne az uniós csatlakozáshoz. Az Európai Bizottság szóvivője szerint az Unió aggódik Ukrajna legutóbbi lépései miatt. Ez azonban már nem az első aggodalom: az Európa Tanács Ukrajnáról szóló jelentésében – amelyet legutóbb éppen Sebestyén József kényszersorozása következtében bekövetkezett halála kapcsán emlegettek – számos esetet sorolt fel, melyek szerint az ukrán katonai toborzók által elkövetett jogsértések szisztematikussá és széles körűvé váltak. A Hetek ezeknek és a háború tapasztalatainak járt utána több kárpátaljai magyar megkérdezésével.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!