A Spiegel hetilap munkatársa, Ralf Neukirch szerint Friedrich Merz már nem lenne a nagypolitikában, ha a CDU egyik félig titkos társasága, az Andok-paktum (Andenpakt) tagjai 2018-ban nem erőltették volna erre. Az egyébként multimilliomos, sikeres üzletember Merz egész pályafutása arról tanúskodik, hogy a háttérben, a nagy cégek és ügyvédi irodák kötelékében sokkal nagyobb sikereket tudott elérni, mint a német nagypolitikában, ahol pedig már több mint 50 éve igyekszik letenni a névjegyét.
Az idén novemberben 70. életévét betöltő Friedrich Merz három gyermeket nevel feleségével, akivel 1981 óta házasok. A politikus lelkes rádióamatőr, magánpilóta engedéllyel rendelkezik, szívesen klarinétozik, és bevallása alapján családjával együtt elkötelezett katolikus. Tinédzser korában, amiről több interjúban is beszélt, olyannyira lázadó volt, hogy kicsapták a nívós gimnáziumból, ahol apja jogot tanított.
Az alma azonban nem esett messze a fájától, ugyanis az anyai ágon nagy múltra visszatekintő politikai dinasztiához, a Sauvigny családhoz tartozó Merz 17 éves korában, az életében elhatározott komoly fordulat után csatlakozott a CDU ifjúsági tagozatához, a Junge Union-hoz szülővárosában, Brilonban. Nagyapja, Josef Paul Sauvigny 1917 és 1937 között Brilon polgármestere volt, bár később belépett a náci NSDAP-be is. Az unoka 1980-ban már a helyi ifjúsági szervezet vezetője volt, és ebben az időben a Konrad Adenauer Alapítvány ösztöndíjával végezte a jogi egyetemet Bonnban és Marburgban.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »