hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Al-Golani: a dzsihadisták új generációjának ikonja
Damaszkusz új uralkodója?
Al-Golani: a dzsihadisták új generációjának ikonja

Forrás: YT/NBC

2024. 12. 11.
Miközben világszerte ünneplik a saját népét nyomorgató Aszad-rezsim bukását, az árnyékból most egy olyan karizmatikus iszlamista lépett elő, aki rendkívül kifinomultan próbálja meggyőzni a nyugati közvéleményt arról, hogy fogadják el őt Szíria új vezetőjének. Szakértők szerint azonban mindez csupán szemfényvesztés: a dzsihadisták új generációjának tudatos stratégiája.

Hatalmas tömeg gyűlt össze az iszlám állam egyik legszentebb helyén, a damaszkuszi nagymúltú Omajjád-mecsetben. Minden szem egyetlen férfire szegeződött, az Aszad-ellenes lázadók vezetőjére, aki egy kekiszínű zöld inget viselve emelkedett ki a tömegből és kezdett el szónokolni a történelem új korszakáról, amely teljesen átrajzolja majd nem csak Szíria, de az egész régió jövőjét. Abu Mohamed al-Golani szinte tökéletes kampánybeszédet tartva ígérte meg az ott levő kamerákon keresztül nem csak a szíriai népnek, de az egész világnak, hogy a vezetésével hatalmas győzelmet aratnak, és kemény munkával egy sokkal élhetőbb Szíriát építenek majd fel, amiben biztonságban élhet majd minden etnikai kisebbség és vallási közösség. A karizmatikus szónoklat mögött viszont egy elképesztően sötét életút húzódik, rengeteg vérrel áztatva és gyűlölettel telve. 

Anyatejjel szívta magába Izrael gyűlöletét

Goláni 1982-ben a szaúd-arábiai Rijjádban látta meg a napvilágot, még Ahmed Husszein as-Sár néven, a most használt Goláni nevet a nagyapja emlékére vette fel, akit a családi krónika szerint az 1967-es hatnapos háború során üldöztek el az izraeliek a Golán-fennsíkról. Úgy tűnik, az Izraellel szembeni gyűlölet és harc alapjaiban határozta meg Goláni gyermekkorát, hiszen édesapja (akit korábban többször is bebörtönöztek hazájában, Szíriában a ’60-as években lezajló puccsok során) Jordániába utazva szorosan együttműködött a Palesztin Felszabadítási Szervezet gerillacsapataival. Később Szaúd-Arábiában kapott menedékjogot, az olajiparban helyezkedett el, felesége pedig földrajzot tanított. 

Gyermekük már Damaszkuszban nőtt fel, visszaköltözésük során a szír főváros polgári negyedébe költöztek. Golánit a kortársai visszahúzódó, de „manipulatívan intelligens” fiúnak írták le, aki szorgalmasan tanult, vastag szemüveget viselt, beleszeretett egy alavita lányba, ám a kapcsolatukat mindkét család elutasította. Damaszkuszban médiát tanult, 17-18 éves korában viszont a második palesztin intifáda komolyan radikalizálta: úgy érezte, hogy kötelessége megvédeni az elnyomottakat a „megszállókkal” szemben. (A véres intifáda során palesztin terroristák több mint ezer izraelit gyilkoltak meg.) Ekkor vette fel az al-Goláni nevet is. Mindössze pár héttel azelőtt, hogy az Egyesült Államok elindította volna az iraki invázióját, a szeptember 11-ei terrortámadásokon felbuzdulva Bagdadba utazott, ahol hamar nagyon közeli kapcsolatba került az Al-Kaida helyi vezérével, al-Zarkávival. 

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!