Egy MQ-9 Reaper típusú drón – melyet nagy magasságból történő megfigyelésre használ az Egyesült Államok és szövetségesei – zuhant a napokban a Fekete-tengerbe, egy orosz vadászgép beavatkozását követően. Az eset kiélezte a két hatalom közötti feszültséget, azonban van példa hasonló incidensre egy még feszültebb időszakból, 1960-ból, amikor egy U2 nevű amerikai kémrepülőt lőttek le az akkori Szovjetunió fölött. A kor katonai vezetői egy újabb világháborút láttak maguk előtt, hasonlóan a jelenlegi híradásokhoz.
A közelmúltbeli incidenst megelőzően valószínűleg egy atomfegyverekkel felszerelt B–52H típusú amerikai stratégiai nehézbombázó, NOBLE61 hívójel alatt a Balti-tengeren keresztül Szentpétervár közelébe repült. Ezzel mintegy 100 kilométerre megközelítette Vlagyimir Putyin szülővárosát, és elrepült a Gogland-sziget mellett – a Balti-tengeren fekvő szigetcsoport az észt–orosz és a finn–orosz határ tengeri vonalában helyezkedik el. Az amerikai nehézbombázó olyan közel repült Szentpétervárhoz, hogy levegő-föld atom-robbanófejes rakétái kevesebb mint egy perc alatt elérhették volna az öt és fél milliós nagyvárost. A B–52H egyike annak a négy hasonló típusú amerikai nehézbombázónak, amelyeket az ukrán háború miatt az USA-ból 2023. február végén átvezényeltek Európába, a spanyolországi Morón légibázisra.
Március 11-i légi útján a B–52H amerikai bombázó a szokásostól eltérően az oroszországi tengeri határ megközelítésekor nem kapcsolta ki a radar-válaszjeladó berendezését, amely beazonosíthatóvá tette a légi járművet, még a civil gépkövető szolgálatok számára is.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »