Ahhoz, hogy munkánkat folytatni tudjuk, az Ön támogatására is szükségünk van. Most futó akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetés mellé ajándék Hetek maszkot adunk. Részletek és a teljes nyeremény lista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Az „illiberális demokrácia” fogalom megjelenését az indiai–amerikai Fareed Zakariához szokták kötni. A CNN műsorvezetője és a Washington Post újságírója 1997-ben a Foreign Affairs-ben közölt tanulmányában figyelmeztetett az új típusú államforma terjedésére (The Rise of Illiberal Democracy). Röviden a lényeg, hogy azok a nemzetek, amelyek 1974 és 1990 között demokratizálódtak, ezt nem minden esetben az alkotmányos liberalizmus szilárd talaján tették, ezért a szabad választások ellenére az emberi jogok és a jogállamiság terén kifogásolható berendezkedések születtek.
A szabad választások önmagukban nem jelentenek tehát elégséges mércét. Zakaria szerint a legtöbb új demokrácia a francia modellt követi, amely a népet teszi meg a hatalom forrásává, ezért az korlátlanná válik, és káoszhoz, zsarnoksághoz vezet. Ehelyett az Egyesült Államoknak olyan rendszerek létrejöttét kellene szerte a világban elősegíteni, melyekben biztosított az alapvető emberi jogok gyakorlása, és erre alkalmasabb az amerikai alkotmányos modell, amely a fair választásokon túl a jogállamiság, a hatalmi ágak szétválasztása, valamint a szólás, gyülekezés, vallásgyakorlás és magántulajdon birtoklásának garantálása révén az alkotmányozók demokrácia (mint a „többség potenciális zsarnoksága”) iránti szkepticizmusát tükrözi.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »