Vannak szavak, melyek egy adott korszakban vagy időszakban meghatározóvá válnak, tömören és frappánsan írnak le olyan társadalmi jelenséget, melyet néha még bonyolult körmondatokkal is nehéz lefesteni. A 2022-es év sem telt el eseménytelenül, emellett pedig számos olyan szó, kifejezés bukkant fel (vagy jött újra elő), melyek világszerte széles társadalmi körben váltak igencsak népszerűvé. Az Oxfordi Egyetem által meghirdetett szavazáson több mint 340 ezren vettek részt, a szavak versenyét pedig toronymagasan a goblin mode (magyarul kobold üzemmód) kifejezés nyerte. A résztvevők 93 százaléka ugyanis ezzel a szókapcsolattal azonosította 2022-t. A láthatatlan dobogó második helyét a metaverse (azaz metaverzum) kifejezés foglalta el, a #IStandWith szókapcsolat pedig a verseny bronzérmese lett. Előbbi egy olyan online, 3D-s univerzum koncepciója, amely több különböző virtuális teret egyesít – a fogalmat először Neal Stephenson használta 1992-ben egy fiktív világot bemutató regényében –, utóbbi pedig a szolidaritás közismert kifejezése lett a közösségi médiában, és a megtámadott Ukrajna melletti kiállás miatt vált nagyon népszerűvé.
De mit jelent a szavazatok 93 százalékát megszerző goblin mode kifejezés? És miért lett sokkal népszerűbb, mint a techóriások által erőltetett metaverse? Az Oxford definíciója szerint a szó egy öntörvényű, lusta, hanyag, társadalmi normákat elutasító magatartásformára utal.
A kobold üzemmód egyfajta lázadást indított el a követendő mintákkal szemben. Nagy fennhangon hirdeti, hogy mindenféle bűntudat nélkül semmibe vehetjük a régóta fennálló alapelveket, és azt csinálhatunk, amihez kedvünk van. Lehetünk rendetlenek, lusták, ápolatlanok, és mindezért még bocsánatot sem kell kérnünk, hiszen a közösségi elvárások megtagadása még a mentegetőzést is feleslegessé teszi.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »