A nyárindító kerekasztal a „káros médiatartalmak hatása a gyermekekre” témakörét járta körül. Az időzítés nem volt véletlen, hiszen a nemrég elkezdődött 11 hetes iskolai nyári szünidő alatt a gyerekeknek jóval több szabadidejük van, és nem mindegy, mivel töltik el azt. A beszélgetés résztvevői között – amelyet Bohár Dániel riporter moderált – jelen volt Dr. Varga Judit igazságügyi miniszter, Dr. Koltay András, az NMHH és a Médiatanács elnöke, Hal Melinda klinikai szakpszichológus és Klausz Melinda, közösségimédia-specialista. A rendezvényt Király Nóra, a Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) és a Mindennapok Női Szemmel Egyesület (Nőiszem) alapítója, ötgyermekes édesanya, valamint Dr. Máthé Zsuzsa történész, a Szent István Intézet igazgatója, négygyermekes édesanya nyitotta meg. Az igazgató asszony bemutatta a „Szabadulj ki az életre” kampányukat is (lásd képünkön).
A nyári szünet gondtalanságának megteremtése a szülők, nagyszülők és a táborozásokon szolgálatot teljesítő pedagógusok, segítők részéről nagy odafigyelést igényel annak érdekében, hogy szellemi és érzelmi értelemben is biztonságos körülményeket és a gyerekek épülését szolgáló időtöltési lehetőségeket teremtsenek. A szervezők szerint figyelmet kell szentelnünk azokra az új, ártó jelenségekre, amelyeknek a sok szabadidő miatt még inkább ki vannak téve a digitális térben egyre többet mozgó gyerekek.
A gyorsan változó digitális világban ugyanis nehéz eligazodni, sokszor ismeretlen terepen kell megvédeni a gyerekeket, miközben a technológia térnyerése az emberi, családi kapcsolatokat is átformálja. A számtalan platformon ömlő tartalmak nemegyszer az ideológiai befolyásszerzés nyilvánvaló szándékát is hordozzák, ezek felismerése sem minden esetben egyszerű.