Természetesen itthon is találunk lehetőséget „kombinált” vagyis vízparti és egyben hegyvidéki pihenésre, hiszen a Balaton és környéke, különösen az északi part kiválóan alkalmas erre, és nem csak nyáron. Ősszel a Badacsony, tavasszal Keszthely, télen Hévíz legalább annyira érdekes és pihentető, mint ahogy sokan csak nyáron ismerik a „magyar tenger” strandjait. Svájc különlegessége abban rejlik, hogy a 30 fokos strandolást követően, alig 20 kilométert autózva már 1300 méter magasságban lehet kirándulni és hűvös erdei levegőben tölteni az éjszakát. Négy évvel ezelőtt utaztunk először Svájcba, a Genfi-tó mellé, azóta számunkra Montreux és környéke a „Balaton”, ahol egy más életszemlélettel, más kultúrával ismerkedhetünk. Számtalan jó példát lehet látni, amelyek segítik az aktív, kulturált családi kikapcsolódást.
Egy személyes tapasztalat vezetett arra, hogy a svájci hegyvidéket válasszuk. Négy héten át tapasztaltam a háztartásvezetés nehézségeit a nagycsaládban, amikor is egyik gyermekünk születése előtt feleségemnek kórházban kellett feküdnie. Mélyen átéreztem József Attila Anyám című költeményét – „...hegyvidéknek ott a szennyes!
Idegnyugtató felhőjáték a gőz s levegőváltozásul...” – és már csak ezért is kötelességemnek érzem, hogy a szennyesruha-hegy helyett valódi hegyvidékre is elvigyem a feleségemet. Sokan szeretik a 30 fok feletti meleget, de az elmúlt hetek 36-38 fokos hősége után kimondottan felüdítő a reggeli 6-7 fok 1300 méter magasban. A felhőjáték is megnyugtató, a hegyek látványa felidézi a Zsoltárok könyvéből ismertté vált bibliai idézeteket. Reggeli séta során a járókelők kedvesen köszöntik egymást: „Bonjour!” A tehénlegelőkkel szegélyezett turistautak kiválóan alkalmasak mind a kora reggeli imádkozásra, elmélkedésre, mind a vidám éneklésre.