A z USA Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézete (NIST) tesztelte a COVID-19 világjárvány előtt fejlesztett arcfelismerő rendszereket: miképpen működnek, ha az arcot orr- és szájvédő maszk takarja el. A kutatást egymillió ember több mint hatmillió fotójának felhasználásával végezték el, melyeken az arc egyes részeit kitakarták – virtuálisan.
A csaknem 90 arcfelismerő algoritmusnak azonosítania kellett az eredeti képet a módosított feltérképezése után. Az eredmény azt mutatta, hogy a korábbi, megbízható működésű rendszerek maszk nélkül mért 0,3 százalékos hibaaránya akár 5-50 százalékra is megugorhat a maszkviselés miatt, ugyanis az azonosítást jelentős mértékben a szemek, az orr és a száj közötti távolság határozza meg. (A szabályos maszkviselés alapja pedig – mint tudjuk – az orr és száj teljes befedése.) A kutatás eredményeképp ezen rendszerek szinte használhatatlanokká váltak a járvány kitörése óta.
A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a fekete maszkok több nehézséget okoztak a szoftvereknek, mint a kékek. Az NIST szerint a maszk színe mellett a formája is kulcskérdés a hibarátában, ugyanis a kör alakú, illetve az orvosi maszkok kevésbé csökkentik az arcfelismerő rendszerek hatékonyságát.