A sátoraljaújhelyi Rosenthal Rózsika 1898-ban, 29 évesen úgy döntött, összecsomagol, és öt gyermekével nekivág az Újvilágnak, hogy csatlakozzon férjéhez, Abraham Rosenthalhoz, aki ekkor már több éve Amerikában dolgozott. Nagy kérdés, mi lett Abraham sorsa, az ifjú feleség ugyanis néhány évvel később igent mondott egy Max Mentzer nevű cseh üzletember házassági ajánlatára, aki a Dunaszerdahely melletti Gelle nevű faluból vándorolt ki. Az új család New Yorkban, az olasz bevándorlók lakta Corona negyedben telepedett le, és hamarosan közös gyermekeik is születtek.
Legfiatalabb lányként csöppent ebbe az újdonsült családba Josephine Esther Mentzer is, akit édesanyja kedvenc nagynénje után mindenki egyszerűen csak Esztinek (angolosan Esthynek) hívott. A kislány már igen fiatalon üzleti tapasztalatokat szerzett, testvéreivel ugyanis sokat dolgozott édesapja vaskereskedésében, ahol könnyedén elsajátította a vállalkozói lét és a sikeres kereskedelem fortélyait.
A szépségápolás iránti szeretetét viszont édesanyjától örökölte. „A szépséggel kapcsolatos első élményem maga az édesanyám” – emlékszik vissza életrajzi könyvében Estée Lauder (Estée: A Success Story), aki gyermekként áhítattal figyelte édesanyja szépítkezési szokásait. Eszter életében nagy fordulatot hozott, mikor Schotz János, a magyar származású vegyész nagybácsi is a családhoz költözött, és a lakás hátsó szobájában kialakított laboratóriumban kezdett el fiatalságot ígérő krémekkel kísérletezni. Nem sokkal ezután Eszter már a nagybátyja által kevert krémekkel üzletelt az iskolában, az általa képviselt eszme – miszerint nem a terméket, hanem annak mögöttes jelentését, a fiatalságot, az eleganciát és a szépséget kell eladni – végigkövette pályafutását.