Harriet Beecher Stowe Tamás bátya kunyhója című műve 1852-ben jelent meg és a 19. század legnagyobb példányszámában eladott regénye lett. A könyvről, amely a rabszolgatartás ellen emelte fel a szavát, többek között Abraham Lincoln is úgy vélekedett, hogy hozzájárult az amerikai polgárháború kirobbanásához azáltal, hogy széles közönség számára bemutatta a rabszolgák helyzetét.
A könyvet annyira veszélyesnek tartották a déli államokban, hogy a polgárháború előtt betiltották, és a történet főhősét, az intelligens, szorgalmas és istenfélő Tamás bátya karakterét egy magát rabszolgatartóinak boldogan alárendelő bohócként kifigurázva mutatták be. Az ehhez kapcsolódó sztereotípiák olyan erősen megmaradtak a mai napig, hogy azokat a feketéket, akik konzervatív értékeket vallanak, többek között „Tamás bátyának”, azaz a saját fajukat eláruló, a fehéreknek tetszeni akaróknak csúfolják velük egyet nem értő kritikusaik.
Az Uncle Tom – An Oral History of the American Black Conservative (Tamás bátya – A fekete konzervatív amerikai elbeszélt történelme – a szerk.) az IMDB internetes filmportálon 9,5 csillagos értékeléssel a legnépszerűbb dokumentumfilmmé vált július 19-i megjelenése óta. Csaknem 400 ezer dolláros bevételt hozott a letöltésekből már az első héten – noha szinte teljes médiacsendben adták ki. A film fekete közszereplőket, gondolkodókat, egyházi személyeket, polgárjogi aktivistákat, veteránokat, valamint hétköznapi személyeket vonultat fel, akik