Pár hónappal ezelőtt egy asszír pap elleni merénylet apropóján nem csupán az asszír keresztények helyzetét, hanem népcsoportjuk hányattatott történetét is áttekintettük. Időben visszafelé haladva e záró epizódban megvizsgáljuk Asszíria bibliai szerepét, bukását és Izraelhez való viszonyát.
Az észak-mezopotámiai Asszír Birodalom az i. e. 14. században indult el hódító útján I. Assur-uballit uralkodása alatt, aki már maga meghódította többek között Babilont. Az Assurból uralkodó sémiták politikája hamar a bibliai területeket is érinteni kezdte. Az izraeli Omri-dinasztiát megdöntő Jéhu adót fizetett III. Szalmanasszárnak, akinek a British Museumban található fekete obeliszkje meg is örökíti ezt (e lelet említi egyébként először a perzsákat is).
Pár generációval később Isten Jónást küldi el, hogy Ninive számára megtérést hirdessen. (Az e történethez kötődő ninivei böjtöt az asszír és több más keleti felekezet egy i. sz. 6. századi pestisszerű járvány mezopotámiai pusztítása óta évente megtartja.)