hetilap

Hetek hetilap vásárlás
A rituális sátánimádás útja az ókortól napjainkig
A szórakoztatóipar szatanizálódása – 4. rész
A rituális sátánimádás útja az ókortól napjainkig

Fotó: AP / Hannah Grabenstein

2024. 07. 18.
Sorozatunkban áttekintettük, miként öltött magára a film, a zene és az irodalom sátáni jelleget. Azonban ez a folyamat nehezen érthető, ha kihagyjuk a kultúrtörténetből a rituális sátánimádás útját. Úgy is mondhatnánk, hogy zárásképpen megvizsgáljuk: mi a közös Zeusz dajkájában, az egyiptomi Széth­ben, a gnosztikusokban, Mohamedben, a templomosokban, a szabadkőművesekben és a sátánistákban?

Az előző részekben csak kivonatát tudtuk bemutatni a Sátánról szóló kulturális termékek majdhogynem végtelen garmadájának. Nem tudtunk szólni minden versről, képregényről, dalról, amely a démonvilágot vagy annak urát idézi meg. A sárkányok és kígyók kultuszának évezredes történelmére sem tudtunk kitérni, ahogy nem volt már lehetőségünk a neopogányságot megjelenítő megannyi alkotást sem átvenni. Meg is hagyjuk őket most már az alvilági sötétség homályában.

A sorozatunk első részében a zeneipar sátánista hátterét vizsgáltuk, másodikban a filmiparra való hatásáról írtunk, és harmadik részében pedig a sátánista kultusz kialakulását vettük gorcső alá. 

Sorozatunk végeztével arról a folyamatról írunk, amely a rituális sátánizmushoz vezetett az irodalmon és más kulturális ágazatokon keresztül. Arról a jelenségről, amely már nemcsak kacérkodik az ördöggel, ami nem „csupán” ábrázolja, vagy megérteni próbálja, vagy megszeretteti őt, hanem amely nyíltan vállalja a gonoszság fejedelmének hódolatát (allegorikus vagy szó szerinti értelemben). Ehhez a fókuszunkba egy mesterségesen kreált lény kerül; egy régi-új szörnybálvány, amely az ősi pogány mitológiákból gnosztikus közvetítéssel élhetett tovább, a templomos lovagok révén lett közismert, aztán megfordult a szabadkőműves páholyokban és rózsakeresztes rendekben, mígnem a modern ezotéria egyik legfontosabb médiuma s mára a sátánizmus bevett jelképe lett.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!