hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Így veszítették el a keresztények a "szeretetet"
Progresszív háború a szavakért
Így veszítették el a keresztények a "szeretetet"

Fotó: Shutterstock / PuzzlePix

2022. 03. 02.
Van két p-betűs idegen szó, amelyek rendszeresen előkerülnek a körülöttünk fortyogó közéleti vitákban: „posztmodern” és „progresszív”. Ha értjük e két szó jelentőségét és egymáshoz való viszonyát, nagy lépést tettünk afelé, hogy megértsük korunk etikai föld­csuszam­lásait is. Ehhez azonban rövid kitérőt kell tennünk a nyelvészet ágas-bogas területére, a harc ugyanis a nyelvben, és bizonyos értelemben a nyelvért zajlik.

A hopi indiánoktól a kultúrharcig

Sapir–Whorf-hipotézisnek nevezik azt a feltételezést, hogy a nyelv meghatározza, ahogy a világot szemléljük. Edward Sapir szerint a nyelv nem csupán eszköze a világ leírásának, hanem alakítója is annak, ahogy a világot látjuk. Benjamin Whorf szerint a természetet az anyanyelvünk által szabdalt módon észleljük. A hopi indiánok nyelve például többfajta jelen időt használ, mint az európai nyelvek, és ez hatással van a gondolkodásukra is. Az eszkimóknak rengeteg szavuk van a hóra, a burmaiaknak a rizs fajtáira, az araboknak a tevékre, a maszájok meg a tehénre használnak legalább tizenhét szót. Mivel a nyelv befolyásolja a valóság észlelését, az eltérő kultúrák eleve eltérően látják a világot.

A Sapir–Whorf-hipotézisben könnyen megragadható a posztmodern gondolkodás egyik alapvető tétele.

A posztmodern szerint a világképünket a kulturális közösségünk határozza meg, azt pedig mindenekelőtt a nyelv. A posztmodern feladta a né­pek civilizálásának nyugati projektjét (és az ahhoz kapcsolódó nagy elbeszéléseket), és helyette az emberi kultúrák viszonylagosságát kezdte hangsúlyozni. A váltás különösen jellemző volt kiábrándult marxistákra (pl. Jacques Derrida, Richard Rorty, Heller Ágnes). Egy liechtensteini filozófus ismerősöm szerint a posztmodern gondolat valójában egy marxista értelmiségi kör belső válsága, nem több. Ez talán túlzás, de az biztos, hogy néhány évtized erejéig a marxista kultúrharc is átadta a helyét a kulturális relativizmusnak.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!