„Ne feledjük, minden más mellett Ferenc pápa dörzsölt jezsuita politikus is, és mindennek megvan a maga logikája, amit tesz. Az egyházfő nyilvánvalóan megértette azt, hogy ha vállalja az utat egy olyan pillanatban, amikor más világvezetők jellemzően nem tesznek látványos utazásokat, és amikor a globális média kiéhezett a jó hírekre, akkor az iraki látogatása eléri a maximális hatását” – írta a The Tablet magazin a pápa négynapos közel-keleti utazásáról. Az amerikai liberális lap nyilvánvalóan arra utalt, hogy a járvány mellett a biztonsági kockázatok is az utazás elhalasztása mellett szóló érvek voltak (a pápa iraki látogatását már többször is lemondták), ám a diplomáciai „légüres térben” az út PR-értéke most úgy tűnik, hogy ellensúlyozta a rizikót.
De a pápalátogatás időzítése nemcsak a járványnak szól, hanem azt is jelzi, hogy az amerikai politikai fordulat utáni átmeneti helyzetben a Vatikán igyekszik erősíteni nemzetközi jelenlétét, kihasználva a katolikus Joe Biden vezette új adminisztráció kínálta kedvezőbb környezetet.
A látogatással Ferenc pápa is rácsatlakozott az utóbbi időben népszerűvé vált „Ábrahám-öröksége” irányzatra. Azonban ellentétben Donald Trumppal – aki négy arab állam és Izrael között segédkezett a békeszerződés aláírásában – a pápa egyszerűen propagandacélokra használta a pátriárka nevét.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »