hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Iszlám apokalipszis: a táliboktól indulhat a végidők diadalmas hadserege
Közép-Ázsia vallási jelentősége befolyásolhatja a térség jövőjét
Iszlám apokalipszis: a táliboktól indulhat a végidők diadalmas hadserege

Tálib katonák Kabulban. Pakisztántól kapnak támogatást.(Fotó: AP / Rahmat Gul)

2021. 08. 25.
Az oszmán birodalom romjain létrejött Afganisztán fennállásának 103 éve alatt nem kevesebb, mint 30 különböző zászlót használt, attól függően, hogy éppen emi­rátusként, szocialista államként, királyságként vagy köztársaságként hatá­roz­ta meg magát. A külső beavatkozások rendre elbuktak, és mindig visszatért a törzsi tekintélyi rend, most a legszigorúbb iszlamista formában.

A tálibok fehér zászlója, amelyet hatalomra jutásuk után mindenhol kitűznek, hivatalosan az Iszlám Emi­rátust jelképezi. Eredetileg tiszta fehér zászlót használtak, így jelezvén az iszlám iránti makulátlan hűségüket. 1996-ban ez a fehér zászló lett az ország nemzeti lobogója, de egy évvel később ezt megváltoztatták. Hozzáadták az iszlám hit legfontosabb megvallását, az ún. sahádát. A zászlón fekete betűkkel szereplő felirat kalligráfiája állítólag azonos azzal, amit Mohamed a pecsétjén használt. Ezt a megvallást más iszlamista zászlókon is láthatjuk (az Iszlám Állam például fordított színekkel, fekete alapon fehér írással használja), sőt a most megbuktatott Afgán Köztársaság állami jelképén is ez szerepelt, igaz, sokkal kisebb méretben.

Számos videófelvételen lehetett látni azt, hogy a tálibok könyörtelenül elkobozták a háromszínű köztársasági zászlókat, amelyeket nemcsak azért vetnek meg, mert az előző hatalom használta azokat, hanem azért is, mert szemükben a nyugati befolyást jelképezik. A fekete-piros-zöld trikolórt ugyanis eredetileg az 1916-ban indult arab felkelés során az a brit katona-diplomata, Mark Sykes tervezte, akinek a neve az Oszmán Birodalmat felosztó Sykes–Picot-egyezményből ismert. (Sykes kulcsszerepet játszott a Balfour-nyilatkozat létrejöttében is, de 1919-ben nagyon fiatalon, 39 éves korában spanyolnáthában elhunyt.)

A zászlóváltás kifejezi azt, hogy a tálibok – a látszólag megváltozott retorikájuk ellenére – semmilyen nyugati hatást nem tűrnek meg. Azok a médiumok, amelyek vicces, színes hírként hozták a kabuli vidámparkban dodzsemező tálibokról készült fotókat, jobbára elmulasztották megemlíteni, hogy két nappal később a milicisták az egész létesítményt porig égették. A hatalomváltás utáni napokban megdöbbentő volt látni, hogy a nyugati média egy része milyen elszántan igyekszik elhinni és elhitetni azt, hogy a 2021-es tálibok mások, mint azok, akiket húsz évvel korábban a szövetségesek kiszorítottak. A fekete csadorba burkolózott CNN-riporternő addig bizonygatta, hogy az őt körülvevő tálib férfiak „bizarr módon barátságosak”, míg azok megunták a színjátékot, és félrelökdösték.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!