A Jókay család legkisebb gyermeke 1825. február 18-án látta meg a napvilágot. Korábban elvesztett fiuk emlékére szülei az újszülöttet Lajosnak akarták keresztelni, azonban a babonás rokonok tiltakozását követően végül apja, Jókay József kedvenc hőse, a nagy világjáró Gróf Benyovszky Móric tiszteletére a Móric nevet kapta a kisfiú.
Felnőttként hazafiassága jegyében és egy baráti élcelődés nyomán nevét megváltoztatta, így a széles publikum Jókai Mórként ismerte meg a tehetséges írót, akinek fogékony lelke majd’ mindenben regénytémát vélt felfedezni. Jókai mindemellett nemcsak a szépirodalomban alkotott maradandót, hanem a nemzeti publicisztika és politika formálásából is kivette a maga részét.
Jókai Mór művészi vénája már ifjúkorában megmutatkozott. Keze azonban ekkoriban még inkább a rajzolásra állt rá, ezért festőnek készült, majd az ügyvédi pályán indult el. 1845-ben került fel Pestre, ahol lánglelkű barátja, Petőfi Sándor, akit pápai diákévei alatt ismert meg, bevezette a fiatal írók társaságába. Habár az ügyvédi vizsgát sikeresen letette, és első perét is megnyerte, a Pilvax Kávéház irodalmi asztala elcsábította a jogi karriertől.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »