Aktuálishetilap

Hetek hetilap vásárlás
AI-háború: a sárkány visszavág
Vesztésre áll Amerika Kínával szemben
AI-háború: a sárkány visszavág

Fotó: Shutterstock / PuzzlePix

2025. 02. 05.
Az elmúlt hetekben grandiózus tervektől visszhangzott az amerikai média. Trump elnök bejelentette a Stargate projektet, melynek keretein belül 500 milliárd dollárt fognak elkölteni az elkövetkezendő négy évben, hogy a legmegfelelőbb fejlesztői környezetet hozzák létre az OpenAI számára, tovább erősítve ezzel Amerika vezető szerepét a mesterséges intelligencia fejlesztésében. Kína azonban könnyen sárba tiporhatja az amerikai álmokat.

A META vezér, Mark Zuckerberg saját bejelentése alapján, csak ebben az évben 65 milliárd dollárt fog AI-fejlesztésre költeni. Amerikaiak milliói kezdték úgy érezni, hogy az elnöki különrendeletekkel berobbant „Tegyük újra naggyá Amerikát” szlogen abban is megvalósulhat, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztésében és a hozzá szükséges chipgyártásban az Egyesült Államok nemcsak megőrzi előnyét a világ többi részével szemben, hanem növelni is tudja. Sőt, Davosban a Google egyik munkatársa azzal dicsekedett, hogy Kína legalább egy évvel le van maradva a mesterségesintelligencia-fejlesztésben. Ebben az idilli, emelkedett hangulatban, mint derült égből a villámcsapás érkezett meg a kínai DeepSeek, kirázva Amerikát a rózsaszín álomvilágból.

A Chatbot Arena mérése alapján a DeepSeek mesterségesintelligencia-modellje egy szempillantás alatt felzárkózott a Meta Llamához és az OpenAI ChatGPT-hez, az Elon Musk-féle xAI-t pedig meg is előzte, sőt a múlt héten az ő chatbot alkalmazásukat töltötték le a legtöbben az Apple App Store-ban és a Google Playen is. Mindezt pedig úgy sikerült elérni, hogy a DeepSeek az NVIDIA régebbi, H100-as mesterséges intelligencia chipjeit használta, amit még 2022 előtt vásároltak, mielőtt Kína számára ezek az amerikai termékek kereskedelmi tilalom hatálya alá nem kerültek. 

A legnagyobb szenzációt talán az jelentette, hogy a DeepSeek-v3 modell a kínaiak bejelentése alapján hozzávetőleg hatmillió dollárból készült el. Az összehasonlítás kedvéért a legutóbbi OpenAI nyelvi modul körülbelül 100 millió dollárba került. Ezt a nagyjából hatmillió dolláros összeget Donald Trump mesterséges intelligencia „cárja”, David Sack kritizálta egy X-bejegyzésben, azt állítva, hogy egy új jelentés alapján, amit egy vezető elemző, Dylan Patel készített, a DeepSeek több mint egymilliárd dollárt költött a gépparkjára. A közvélemény által ismert hatmillió dollár azért is félrevezető, mivel nem tartalmazza sem a tőkeráfordítást (CAPEX), sem a kutatás-fejlesztési költséget (R&D). A nyilvánosságra hozott összeg körülbelül a végső tréning lefuttatásának a költsége.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!