hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Felavatták a vészkorszak első emlékművét Miskolcon
Vérrel mocskolt vizek
Felavatták a vészkorszak első emlékművét Miskolcon

Fotó: Szilágyi Anna

2024. 11. 06.
Miskolcon az egykori gettó helyén álló társasház falán és a vasúti pályaudvaron található emléktáblákon, továbbá néhány botlatókövön kívül mostanáig semmilyen emlékmű nem utalt arra, hogy Borsod vármegye székhelyéről több mint 15 ezer zsidót deportáltak. A miskolci Hit Gyülekezete és helyi civilek kezdeményezésére azonban elindult az emlékezetkultúra megújítása.

Száz évvel ezelőtt Miskolc lakosságának húsz százalékát tették ki, a második világháború idején pedig 10 500 fő, az akkori lakosság 13,5 százaléka volt zsidó polgár. Külön cikket lehetne szentelni Miskolc és a zsidóság kapcsolatának, hiszen a 19. és 20. század fordulójára ez az etnikum határozta meg a megyeszékhely arculatát. 

A belvárosban szinte csak zsidó – és görög – kereskedők laktak, a településen pedig három zsinagóga és három jesiva működött (a ma is meglévő zsinagógát ugyanaz a bécsi sztárépítész, Ludwig Förster építette, aki a Dohány utcai zsinagógát is). A század eleji helyi köz­élet számos prominense közülük került ki, tulajdonképpen a korabeli Magyarország legnagyobb vidéki zsidó közössége élt ekkor itt. A második világégés során 15 464 – zömmel miskolci, kis részben vidéki – zsidót deportáltak, és a lágerek poklából mindössze kétezer fő tért vissza, akiknek közel fele ki is vándorolt, s ma nagyjából három-négyszáz zsidó honfitársunk él Miskolcon.

Az elmúlt nyolcvan évben Miskolc nem sokat tett azért, hogy szembenézzen múltjának e szégyenfoltjával, vagy feltárja azon atrocitásokat, amelyek zsidó származású lakóit érték. A kevés kivétel között említhető, hogy Pelle János Vérvád, hisztéria, népítélet címmel 2020-ban megjelent könyvében szerepelnek miskolci vonatkozású, addig nem ismert események, s ezzel párhuzamosan Kis Jánosnak, a B-A-Z Vármegyei Levéltár igazgatójának is jelentek meg olyan tanulmányai, amelyek a város zsidó polgáraival szemben elkövetett tömeggyilkosságokkal foglalkoznak.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!