A készpénzhasználat aránya évek óta csökken; az eurózónában az elmúlt három évben 72 százalékról 59 százalékra esett vissza. Az államok aktívan tesznek a trend fenntartása érdekében, a gazdaság kifehérítésére és az adóelkerülés megszüntetésére hivatkozva. Egyre több korlátozás van életben, Magyarországon például pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók között másfél millió forintnál már nem lehet nagyobb készpénzfizetés. A kormány meglepő módon – más témákkal ellentétben – a digitalizáció területén eddig nem fejezte ki aggodalmát az Európai Unió által képviselt irányvonallal szemben, sőt (a jegybankkal együtt) kimondottan támogatta a készpénz visszaszorítását és a digitális személyazonosságot.
Meg kell jegyezni azonban azt is, hogy tavaly év végén több vezető fideszes politikus látványosan kiállt a készpénzhasználat mellett. Nagy visszhangot keltett a sajtóban az Orbán Viktor miniszterelnökről készült kép, amelyen egy köteg bankjegyet számol az őt követő újságírók előtt. Szijjártó Péter külügyminiszter egy videóban büszkén hangoztatta, hogy „készpénz, mindig”, miközben épp cipőt vásárolt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig egy kormányinfón cáfolta a készpénzkivezetés szándékát.
Nehéz lenne azt gondolni, hogy nem tudatos gesztusokról van szó, de a hivatalos döntésekben még nem látszik az irányváltás. Jelenleg az ellenzéki Mi Hazánké a legmarkánsabb állásfoglalás. Novák Előd „új világrend” kiépítésére figyelmeztetett, és kijelentette, hogy alkotmányba foglalná a készpénzhasználat jogát.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »