A világ első állandó Capa-életmű-kiállítása 2023-ban nyílt meg a budapesti Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban. Az intézmény névadója születésének 110. évfordulóján nyílt tárlat alapja egy 937 tételes kollekció, melyet Cornell Capa, Robert öccse, valamint Richard Whelan fotótörténész válogatott ki a közel hetvenezer negatívból álló hagyaték közül. A közönség 138 fekete-fehér fénykép mellett mintegy 400 felvételt láthat, melyek installációként működő monitorok segítségével színesítik a bemutatót.
A Robert Capaként világhírűvé vált fotográfus Friedmann Endre néven született 1913-ban, budapesti zsidó családban. Érettségi előtt találkozott Kassák Lajos antimilitarista szocialista költő munkásságával, melynek hatására az újságírás kezdte el foglalkoztatni. Később, mivel szülei nem tudták tovább támogatni a berlini Német Politikai Főiskolán folytatott tanulmányait, laboránsként helyezkedett el egy magyar tulajdonos vezette fotóügynökségnél. Ekkoriban kapta első saját fényképezőgépét, egy Voigtländer gépet, majd a cég alapítója, Guttmann Simon adott neki egy Leicát, apróbb megbízásokkal együtt. Ő küldte el 1932-ben arra a riportútra, ami először ismertséget hozott neki: egy koppenhágai szocialista kongresszuson lencsevégre kapta Lev Trockijt, holott a gyűlésen szigorúan tilos volt fényképezni.
Egy évre rá kénytelen volt elhagyni Berlint, mert az egyre veszélyesebbé vált egy zsidó, baloldali emigráns értelmiségi számára. Bécsbe költözött, majd Budapestre tért vissza, de újabb egy év elteltével már Párizsban próbált érvényesülni, előbb Friedmann Bandiként és André Friedmannként, majd Robert Capaként (a Robert amerikainak csengett, a Capa név pedig könnyen kiejthető volt több nyelven is).