Képbe hozzuk! A Hetek előfizetői akciójában a 90 nyeremény mellett a fődíj most egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.
A nők önéheztetésének minden korábbinál nagyobb nyilvánosságot adott a média, de az ezzel kapcsolatos problémák egyáltalán nem számítanak új jelenségnek. A katolikus egyház korai szentjeiről vagy tisztelettel övezett nőalakjairól szóló feljegyzésekben gyakran találkozunk az anorexia leírásával. Esetükben a jelenséget anorexia mirabilisnek, vagyis „csodás étvágytalanságnak” nevezik. Közéjük tartozott Oignies-i Mária vagy Sziénai Katalin, akik végül már csak az eukarisztián kapott ostyát ették meg. Ennek következtében a hozzájuk hasonló „böjtölő lányokkal” együtt mind életüket vesztették a harmincas éveikben.
Wilgefortis (lefordítva „erős szűz”) egy hivatalosan kanonizálatlan katolikus szent, aki valamikor a 8. és 10. század között élt. A róla szóló portugál legenda nemcsak az anorexia tüneteit írja le pontosan, de a betegséget kísérő pszichés félelmeket is. A betegnek a kövérségtől, sőt a saját normális testsúlyától való rettegése olyan szokások kialakulásához vezet, melyek jelentős súlyvesztést, majd endokrinológiai rendellenességeket idéznek elő (a hormonális egyensúly elvesztése miatt például nőknél is megerősödhet az arcszőrzet).
Az anorexia mirabilis ugyan világosan elkülöníthető a napjainkban ismert anorexia nervosától, mégis sok mindenben hasonlítanak egymásra.