„Harmincöt szerencsétlen ürge egy gyufásskatulyában… Utazás ez a pokolba…” – szólal meg az egyik amerikai katona, a hullámokon hánykolódó partra szálló járműben, a normandiai part felé. A helyi, courseulles-i Corában bukkantunk a fekete-fehér képregényre – Super-soldat, azaz Szuperkatona a címe, főhőse pedig egy kansasi fiatal farmer, Eddy Collins, aki természetfölöttibe hajló vezetői képességeknek és harcállóságnak köszönhetően tör át csapatával az ellenség vonalain az Omaha Beach-i vérfürdőben. Az egyik múzeumban vetített filmben is elhangzott, hogy a partra szállók (szuper)hősiessége és leleményessége nélkül kudarcba fulladt volna az egész, Overlord kódnevű hadművelet.
Mindezt úgy, hogy a legtöbben rettenetesen féltek, és egyáltalán nem szívesen engedelmeskedtek a behívónak. Maga a képregény már-már nem polkorrekt szinten kritikus a háborúval szemben. „Egy dolog, amikor a saját országodért fogsz fegyvert, és megint más, hogy idejössz a világ túlsó végéről, hogy idegenek ellensége ellen harcolj… Ez nem normális!” – zúgolódnak indulás előtt a katonák. „Ocsmány dolog a háború. A kormányok szövetségre lépnek, aztán egymás ellen fordulnak, mi meg csak ágyútöltelékek vagyunk a számukra” – olvassuk egy másik szövegbuborékban.
A hadművelet grandiózus voltával, a katonák, a hajók, repülők, más járművek számával, az érintett földrajzi terület kiterjedtségével szembesülni elképesztő. Legfőképpen azzal, hogy hányan haltak meg, és hogy milyen fiatalok voltak. Csak a június 6-i szövetséges veszteségeket 10 ezer főre becsülik (beleértve a sebesülteket).
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »