A Hetek ünnepi előfizetői akciójában a nyomtatott és online hetilap csomagra előfizetők között több mint 80 értékes nyereményt sorsolunk ki. A fődíj egy Dacia Sandero személyautó. Minden az akció keretében előfizető olvasónk hetekes maszkot kap ajándékba. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.
Volt idő, amikor viszonylag könnyű volt első kézből meghallgatni egy normandiai veterán történetét.
Csak annyit kellett tennie az embernek, hogy megkérdezi a szomszédját, nagybátyját, vagy nagyapját. Ma azonban egyre nehezebb megismerni a normandiai tengerpartokon tartózkodók történeteit, ahogy egyre kevesebben élnek már azok közül, akik továbbadhatják azokat.
Hetvenhat évvel ezelőtt került sor a "leghosszabb napra", vagyis a D-napra, melynek során 73 ezer amerikai katona is partra szállt a normandiai partvidéken hogy felszabadítsa Franciaországot a német megszállás alól. Bob Fischman, aki ott volt az Omaha parton, és sikerült 35 bajtársát kimentenie a halál torkából, a Heteknek is elmesélte történetét az amerikai veteránok napján.
A most 95 éves Fischmann mindössze 17 éves volt, amikor jelentkezett az amerikai haditengerészet kötelékébe 1942 januárjában. „Korom miatt csak apám aláírásával jelentkezhettem." - emlékszik vissza a D-nap veteránja.
"Amikor az Egyesült Államok belépett a második világháborúba, engem Észak-Afrika francia területeire vezényeltek, ahova beszivárogtak a németek. Casablanca is ide tartozott"
A Casablanca című film megjelenésével egyidőben állomásozott ott, mesélte Fischmann.
Ezek után 1944 júniusában került Normandiába.
„A harc az Omaha partszakaszon folytatódott, ahol százával lőtték ki az amerikai katonákat. A parancsnokom arra utasított, menjek a sziklák széléhez, és vigyek fel annyi sebesültet, amennyit csak tudok."
- mesélte a hős veterán, aki megkapta a kapitány csónakját, és el is indult végrehajtani a merész mentőakciót.
"Harmincöt katonát mentettem meg, akik megpróbáltak feljutni a sziklára, közben azonban a németek meglőtték őket. Az egyikük a hajó kórházában meghalt, de a többi mind életben maradt."
Fischman azt mondta, nem volt ideje félni, csak engedelmeskedett a parancsoknak. A veterán hozzátette, egyszerűen leírhatatlan az, amikor az ember látja a sok holtestet lebegni a vízben, és közben több száz golyó röpköd körülötte
"Meg kellett vizsgálnom a katonákat, hogy lélegeznek-e, és azután amennyit csak tudtam, megmentettem."
Saját bevallása szerint nem érdekelte a háború oka, sem nem gondolt arra, hogy hős legyen, vagy kérdéseket tegyen fel, egyszerűen parancsot teljesített.
A veterán felesége Antoinette az interjú során kijelentette, férjét
"a tengerben úszó holttestek látványa ma is kísérti, de a 35 katona nevét sem felejti el akiket megmentett."
Fischmann nevetve hozzátette arra is tisztán emlékszik, hogyan fogadták a franciák.
Fischman körülbelül 2 évig volt a USS Texas fedélzetén, és részt vett a második világháború alatt Franciaország németek által ellenőrzött területeit érintő összes csatájában. Tudomása szerint katonatársai és mindazok, amit megmentett, már elhunytak.
A haditengerészet nyilvántartása szerint a hajó legénysége közül már csak Robert Fischmann van életben.
A második világháború hős veteránja Robert „Bob” Fischman 2019. május 7-én a francia nagykövettől, Gérard Araudtól megkapta a “francia becsületrend lovagja” kitüntetést, a Washingtonban.
A francia nagykövetség szerint „azok az amerikai veteránok, akik életüket kockáztatták a második világháború alatt, és akik Franciaország területén harcoltak, jogosultak arra, hogy a francia becsületrend lovagjaivá váljanak. A feltétel csak annyi, hogy bizonyítást nyerjen, hogy harcoltak Franciaország négy fő felszabadító hadjáratának egyikében: Normandiában, Provence-ban, Ardennben vagy Észak-Franciaországban.