Franciaország fénykorát élte XIV. Lajos uralkodása alatt. Európa legnépesebb és Spanyolország után a legnagyobb gyarmatbirodalma volt. XVI. Lajos hatalmi ambíciói és hódító hadjáratai ellen gyakran fogtak össze a környező nagyhatalmak, hadseregeik összlétszáma azonban alig haladta meg a Franciaország által harcba küldött katonák számát. A napóleoni háborúk idején a franciák rendszeresen egymillió fős hadsereget tudtak felfegyverezni ellenségeikkel szemben.
A 18. század közepére Franciaország lakossága elérte a 25 millió főt, míg Anglia akkori népessége 5 és fél millióra becsülhető. Ha ez a tendencia folytatódott volna, akkor Anglia mai 56 milliós népességéhez viszonyítva Franciaországban 250 millió embernek kellene élnie a mai 68 millióval szemben. Vajon miért alakult mégis másképp?
A kérdéssel mélyrehatóan foglalkozott Guillaume Blanc, a Manchesteri Egyetem közgazdaságtudományi adjunktusa. Kutatásához az interneten fellelhető születési, házasságkötési és halálozási feljegyzéseket vizsgálta meg a 17–18. századból. Köszönhetően annak, hogy Franciaországban az összes plébánia beszkennelte az erre vonatkozó adatait, és a 17. századtól minden erre vonatkozó információ nyilvánosan elérhető az interneten, Blanc számára elegendő alap kínálkozott a széles körű vizsgálathoz.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »