A „tolerancia” a szociálpszichológia egyik alapfogalma, a latin eredetű szó jelentése: tűréshatár, türelem, türelemmel elszenvedni. Társulhatnak még hozzá különféle kulcsszavak, mint az elfogadás, megértés, rugalmas alkalmazkodás.
A tolerancia tehát nem más, mint egy pozitív viszonyulás, amely által az egyén elfogadja azt a tényt, hogy a másik ember eltérően gondolkodhat és viselkedhet, és személyes módon keresi a boldogságát, önmaga kiteljesedését. Olyan hozzáállás, amely értékeli az emberekben meglévő egyediséget és sokszínűséget, illetve elviseli a másfajta politikai, erkölcsi, ideológiai, szexuális attitűdöt és a nemi különbségeket is.
A tolerancia ellentéte, az intolerancia pedig a másik ember felé táplált negatív érzelmekben, előítéletes gondolkodásban, rugalmatlan, együttérzést nélkülöző hozzáállásban és diszkriminatív, bántalmazó viselkedésben nyilvánul meg. Érdekes tény, hogy az előítéletes emberek például nem vesznek tudomást azokról a tényekről, amelyek nem támasztják alá a meggyőződésüket.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »