Az NFT, vagyis nem helyettesíthető token – angolul non-fungible token – egy viszonylag új jövevény az egyre összetettebbé váló kriptopiacon. Az emberek egyrésze már hallott a bitcoinról, illetve tudja, mi a blokklánc (blockchain) technológia lényege, viszont az NFT kifejezés még nem épült be ezekhez hasonlóan a köztudatba.
Az NFT gyakorlatilag egy olyan kriptoeszköz, aminek egyik legfontosabb tulajdonsága az egyediség. Egy token megalkotásakor egyedi metaadatok vannak eltárolva, melyek segítségével az eredetiség mindig bizonyítható. Minden tokenből csak egy előre meghatározott mennyiség készül azzal a céllal, hogy egy virtuális vagy akár fizikai dolognak az eredetiségét, tulajdonjogát igazolják.
Ami az NFT-ket megkülönbözteti a kriptovalutáktól, az többek között az oszthatatlanság elve. Amíg egy bitcoint el lehet osztani akár százmillió egyenlő darabra, addig az NFT-k jellemzően nem oszthatóak. Ez az oszthatatlanság, a készítéskor a számítógépes kódba égetett metaadatok, illetve a blokklánc technológia által garantált egyediség és követhetőség lehetővé teszi, hogy egy (kvantumszámítógép híján) hamisíthatatlan egyedi tokenünk – gyakorlatilag egy számlánk – legyen az adott NFT tulajdonjogáról. Így hirtelen megnyílnak a lehetőségek olyan dolgokra is a virtuális térben, amik a könnyű másolhatóság és az internet anonimitása miatt eddig nem voltak elérhetők.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »