Az egész az r/WallStreetBetsen kezdődött. Ez a világ számára eddig ismeretlen internetes fórum a Reddit közösségi platform amatőr befektetőinek és fiatal feltörekvő brókereinek gyűjtőhelyévé vált, ahol nagyratörő és vad befektetési ötletek cserélnek gazdát. Itt dobta be valaki azt az ötletét, hogy egy nem túl ismert és nem is túl jól menő cég részvényei bomba üzletet rejtenek: a GameStop egy jobb napokat látott videó- és komputerjátékokat és kellékeket áruló üzletlánc az USA-ban, amely az utóbbi két évben masszívan veszteségessé vált.
Nem csak a fórumozó hobbibefektető figyelt fel a GameStopra. Sőt, az ötletet éppen az adta neki, hogy a Wall Street agresszív befektetési alapjai (hedge fundok) közül többen is „rárepültek” a cégre, annak kilátástalannak tűnő helyzete miatt. A pénzügyi világban ugyanis pénzt keresni gyakorlatilag minden helyzetben lehet, akár felfelé, akár lefelé mennek az árfolyamok. Az árfolyamok csökkenésére játszó stratégiának, a shortolásnak ráadásul bevett és eléggé elterjedt gyakorlata van – lassan harminc éve már, hogy George Soros ezzel az eszközzel bedöntötte az angol fontot.
A befektetési alapszabályt mindenki ismeri: olcsón venni, drágán eladni. A shortolás esetében azonban a folyamatban van egy csavar: a vétel és az eladás sorrendje megfordul. A shortolni kívánt részvényt az alap menedzsere kölcsönveszi, és eladja a piacon. Mivel arra számít, hogy a részvény értéke csökkenni fog, ezért azt később vásárolja majd vissza, várhatóan már alacsonyabb árfolyamon. A különbözetet haszonként elteszi, a kölcsönvett részvényeket pedig visszaadja az eredeti tulajdonosnak.