Az Élet Menete Alapítvány szervezői a 80 évvel ezelőtti vészkorszak számos túlélőjével és várhatóan több ezer emberrel együtt ünneplik május 5-én 15 órától az életet. A programsorozat a Dohány utcai Zsinagógától indul, közel 110 holokauszt-túlélővel a menet élén, akiknek elektromos kisautók könnyítik meg a részvételt. Az Élet Menetével emlékezik több hazai és nemzetközi szinten is elismert sportoló, előadóművész és közéleti személyiség, jelenlétükkel kifejezve szolidaritásukat. A magyar szervezet éppen két évtizede csatlakozott a nemzetközi anyaszervezethez, amely a világ 54 országában működik már, és amely nem csupán a múlt megidézéséről szól, hanem a jelen és a jövő számára is fontos üzeneteket hordoz. A menet Európa legnagyobb zsinagógájától indul, majd a történelmi útvonalat követve érkezik a Keleti pályaudvarhoz.
A fővárosunkban megrendezett Élet Menete a Holokauszt 80 emlékév alkalmából az eddigieknél is különlegesebb programokkal készül. Az esemény komoly szimbolikájú. A város, amely híres történelméről és kultúrájáról, újra az emberiség sötét múltjáról való megemlékezésnek ad otthont.
Az Élet Menete Alapítvány célja, hogy megemlékezzen azokról az áldozatokról, akik a nácizmus borzalmainak áldozatául estek, és megossza azokat a tanulságokat, amelyeket a történelem tanított számunkra, hogy ezek az események ne ismétlődhessenek meg újra. A Nemzetközi Élet Menete szervezet több mint 200 nemzetközi résztvevővel lesz jelen a budapesti programon. Többségük Izraelből, Chiléből, Ausztráliából, az USA-ból és Kanadából érkezik Magyarországra, az amerikai és izraeli szervezetek elnökeivel és európai igazgatójával, Michel Gourary úrral, ezzel is jelezve a menet fontosságát, példát mutatva, hogy emlékezni és emlékeztetni minden jóérzésű ember kötelessége.
Az Élet Menete mozgalom azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a holokausztot egy olyan felületen keresztül is ismertesse és értelmezze, amely lehetővé teszi mindenki számára, hogy személyesen tapasztalja meg és értelmezhesse valódi források mentén a történelem e szörnyűségeit. Ezáltal a holokauszt nem csupán egy könyvekből tanult eseménysorozat marad, hanem valós élmény lesz. Az Élet Menete Alapítvány ezért is hozta létre az Élők és túlélők weboldalt, hogy élettel töltse meg a múltat és edukáljon.
A holokausztról való megemlékezések fontossága kiemelkedő a mai világban, ahol még mindig megfigyelhetők etnikai, vallási és kulturális előítéletek. Az Élet Menete mozgalom az emlékezésen és az oktatáson keresztül igyekszik megerősíteni az emberi jogok és az elfogadás fontosságát. A résztvevők nemcsak a múltat idézik fel, hanem üzenetet hordoznak a jövő generációi számára is. A menet záró eseményeként közel 500 középiskolással indul „Az Élet Vonata” a Keleti pályaudvarról Oświętzim városába, hogy másnap Magyarországot képviseljék a nemzetközi Élet Menete megemlékezésen.
Auschwitz-Birkenauba közel 5000 résztvevőt várnak, köztük a sajnálatos izraeli események számos túlélőjét. Megrendítő, hogy 80 évvel a holokauszt után ismét megtörténhetett, hogy embereket gyilkoljanak meg a legbrutálisabb módszerekkel, csak azért mert zsidók voltak.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »