A Baptista Szeretetszolgálat egy özvegyasszony ötezer forintos felajánlásából alakult meg. Akkor, 1996 áprilisában még lehetetlennek látszott, hogy a kis magból néhány év alatt hazánk egyik legnagyobb humanitárius szervezete, sőt több kontinensen jelen lévő világmisszió bontakozik ki. Segített már a szükségben lévőkön Észak-Koreában, Koszovóban, Vietnámban, Kambodzsában, Irakban és más veszélyes válságövezetekben, „ahová senki más nem megy”. Alapítója, Szenczy Sándor pedig találkozott államok vezetőivel, köztük három amerikai elnökkel is, tartott imaórát a Pentagonban, és istentiszteletet egy meggyalázott grozniji imaházban. Mindenekelőtt azonban ehhez az kellett, hogy a magyar valóság dzsungelében Isten megszólítsa.
Szenczy Sándor lelkipásztor, a Baptista Szeretetszolgálat emeritus elnöke 1965-ben született Sajószentpéteren. Három műszakban dolgozó szülei válása után panelgyerekből kallódó utcagyerek lett, akit magával sodort az akkori underground kultúra. Aztán Istennek hála, a katonaságnál egy harci riadókor nem vette fel a sisakját. Büntetésként egy eldugott lokátorállomásra helyezték, ahol a magány enyhítésére a titkos parancsnoki vonalon felhívogatott őrtársakat. Sosem találkozott a fiúval, aki egy alkalommal Jézusról beszélt neki. Nem voltak angyali seregek, sem fanfárok, de amikor az első ima után a térdeplésből felegyenesedett, már nem volt ugyanaz az ember.
A református teológián elvégzett három évfolyam után a baptista teológián fejezte be tanulmányait. Lelkészi hivatását 1994-ben kezdte Velencén, ahol az alig több mint tízfős gyülekezet egy szűk évtized alatt százfősre nőtt a keze alatt.
A Baptista Szeretetszolgálat ma több ezer kiválóan képzett munkatársat, illetve önkéntest foglalkoztató karitatív szervezet, tizennyolcezer ellátottat gondozó és tizennégyezer diákot oktató országos szociális és oktatási intézményfenntartó. Kiemelkedő szerepe volt a magyarországi adományozási kultúra megteremtésében. Ahogy Szenczy fogalmazott, szolgálatuk ismérve lett, hogy „új utakat törnek”: ilyen általuk bevezetett nóvum volt a cipősdoboz akció és a jótékonysági vacsora intézménye. Egy gyermekhospice ház működtetése mellett vannak gyerektámogatási, örökbefogadást segítő programjaik, de külföldön bajba jutott magyarok is sokszor az ő munkájuknak köszönhetően térhetnek haza. A tevékenységi körük a katasztrófamentésen, az emberkereskedelem elleni küzdelmen, a hátrányos helyzetű romák, hajléktalanok, menekültek, drogfüggők megsegítésén át a fogyatékkal élők rehabilitációs programjáig számos egyéb humanitárius és fejlesztési szakterületet fog át.
A számos rangos elismerés mellett 2015-ben Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szenczy Sándor legnagyobb sikertörténetnek azt tartotta, amikor egy ember életét sikerült egyenesbe hozni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »