A kapitalista piacgazdaságok alapvetően az egymással versengő, profitért tevékenykedő vállalkozásokra épülnek. Extraprofitról tipikusan két esetben beszélhetünk. Rövid távon akkor jelentkezik extraprofit, amikor a piaci környezet hirtelen változása miatt adott cégek vagy iparágak jelentős helyzeti előnyhöz jutnak rajtuk kívül álló okokból. Jelen esetben a háború előnyös helyzetbe hozza például a fegyvergyártókat vagy az energiaipari cégeket. Nem véletlen, hogy Szaúd-Arábia olajvállalata, az Aramco rekordprofitot jelentett, de hasonló kiugró nyereségről számolnak be sorra a nemzetközi olajvállalatok is.
A hosszabb távú extraprofit olyan vállalatoknál jelenik meg, amelyek valamilyen szintű monopolhelyzetbe kerülnek. Mivel ilyenkor a piaci szabad verseny csak korlátozottan tud érvényesülni, emiatt az adott cégek folyamatosan extra nyereséget képesek elérni. Ebbe a kategóriába sorolhatóak a legnagyobb multinacionális cégek. Ezek az óriásvállalatok mind méretüket, mind hatalmas politikai érdekérvényesítő erejüket is maximálisan kihasználják, és hatékonyan kiszorítják a kisebb helyi versenytársaikat, vagy egyszerűen felvásárolják őket. A globális multik könnyedén hozzáférnek a nemzetközi „adóoptimalizálási” szolgáltatásokhoz, adóparadicsomok nyújtotta lehetőségekhez is, ami szintén hozzájárul a tartósan magas nyereség fenntartásához. Ebbe a körbe tartozik például a BigTech, vagyis a nagy nemzetközi technológiai cégek.
Az extraprofit adó előzményéhez hozzátartozik, hogy erre az évre optimizmussal fordult rá a világ és Magyarország is. A covid utáni újranyitás nagy visszapattanást hozott, és idén is a dinamikus növekedés folytatódását várták. A költségvetést is ennek alapján tervezték. A választást megelőzően a kormány igen költséges, ugyanakkor nagyon bőkezű jóléti intézkedési csomagot és adó-visszatérítéseket adott a lakosságnak. Ez meg is tette a hatását, és a fogyasztás rekordszinten nőtt az első negyedévben. Az orosz–ukrán háború azonban minden előrejelzést borított. A már egyébként is növekedésnek indult infláció elszabadult, az energiaárak az egekbe szöktek, és az élelmiszerárak is durván megemelkedtek.