A koronavírus-járványban az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján legalább 2,1 millióan, hazánkban pedig már több mint tizenkétezren haltak meg. Kiderült, hogy a SARS-CoV-2 nem egy szezonális járvány, mint például az influenza, hanem progresszív folyamat, ami azt jelenti, hogy ott van kevesebb eset, ahol erősebbek a korlátozások. Megtévesztő lehet, hogy a járvány első, második és harmadik hullámáról beszélünk, ugyanis ezek nem szezonális hullámok, hanem a járványügyi intézkedések velejárói: a szigorú korlátozások után csökken, a lazításokat követően emelkedik az esetszám.
Magyarországon a járvány első hulláma során világossá vált, hogy a gazdaság nem képes hosszú távon megbirkózni a szigorításokkal, a vírus pedig nem tűnik el: a szakemberek közt konszenzus van abban, hogy az egyetlen megoldást a nyájimmunitás kialakulása jelentheti, illetve hogy ezt hatékonyan és biztonságosan csak védőoltással lehet elérni (a vírus „szabadon engedése” túl nagy árat követel). A nyájimmunitás eléréséhez a társadalom legalább 70 százalékának védettnek kell lenni, s mivel globális járványról van szó, ennek ideális esetben világszinten kell megtörténni. Csak ekkor térhetünk vissza a pandémia előtti, normális életünkhöz.
A védőoltás hatását össztársadalmi szinten talán Izraelben lehet a legjobban nyomon követni. A mintegy kilencmilliós országban eddig több mint 2,4 millióan kapták meg az első adag Pfizer vakcinát, közülük 850 ezernél többen a másodikat is. Mindössze három héttel az első oltást követően 60 százalékkal esett a kórházi kezelésre szorulók száma a The Times of Israel beszámolója és a Maccabi Egészségügyi Szolgáltatóközpont szerint.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »