Korábban a KSH tette közzé évente a létminimumadatokat, de ezt 2015-ben felfüggesztette, mondván: a létminimum fogalma megtévesztő a hazai szegénységre nézve. A létminimumérték, amit azóta a Policy Agenda számol ki minden évben, valóban nem a szegénységet méri, bár nem áll messze tőle: egy „örömtelen”, egyik hónapról a másikra élő, megtakarítás nélküli, alapvető megélhetési minimumot jelöl. Értékét a mindenkori nélkülözhetetlen alapszükségletek, elsősorban egy élelmiszer-normatíva alapján számolják ki, a különböző összetételű háztartások szerint súlyozva.
A most közzétett előzetes adatok szerint egyfős háztartás esetén a létminimumérték tavaly nettó 94 820 forint, két felnőttből és két gyerekből álló háztartás esetén pedig 274 978 forint volt. Ez a 2012-2018-as időszakot nézve jelentős, mintegy 4 százalékos emelkedést jelent, ami nagyjából megfelel az élelmiszerárak inflációjának – mondta lapunknak Kiss Ambrus vezető elemző.
Tekintve, hogy a KSH idén késlelteti a hazai háztartások 2018-ra vonatkozó jövedelmi és kiadási statisztikáinak közlését, így a Policy Agenda a létminimum alatt élők arányáról egyelőre csak becsléseket tud adni. 2017-ben a háztartások 25 százaléka élt a létminimum alatt, ami egy folyamatosan csökkenő trendbe illeszkedett, s a válság lecsengését tükrözte.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »