Kormányhivatali dolgozókra csapott le a rendőrségi kommandó január végén Hajdúdorogon. A bilincsben elvitt és azóta előzetes letartóztatásba helyezett állami alkalmazottak hamis okiratok – magyar útlevelek – megszerzésében segíthettek ukrán magánszemélyeknek.
A sajtó évek óta cikkezik az ukrán határ környékén dúló útlevélbizniszről. A csalók a 2010-es, kettős állampolgárságról szóló törvény végrehajtásában mutatkozó réseket használják ki, hogy jó pénzért magyar útlevélhez juttassanak boldog-boldogtalant, köztük bűnözőket, drogdílereket, maffiózókat.
A határon túli magyarok honosítását lehetővé tevő törvény szerint egy Ukrajnában élő magyar származású személy úgy kaphat magyar útlevelet, hogy a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalnál okiratokkal igazolja származását, majd kérvényezi a honosítását. Miután elfogadták a kérvényét, leteszi az állampolgársági esküt, és megkapja a honosítási okiratot és a személyi igazolványát. Ezekkel az okmányokkal bármelyik kormányablaknál igényelhet magának útlevelet: új fényképet készítenek róla, ujjlenyomatot vesznek, és néhány hét elteltével át is veheti az útlevelét. A csalók azzal élnek vissza, hogy sem a honosítási okiraton, sem a személyi igazolványon nincs fénykép, a kormányablakok ügyintézői pedig gyakran nem kérnek fényképes igazolványt az útlevélkérelmezőtől. Így az igénylő bárki lehet. A valódi okmányok pedig olyan, többnyire mélyszegénységben élő kárpátaljai magyaroktól származnak, akik saját személyiségük eladásával próbálnak enyhíteni nyomorúságos helyzetükön.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »