Októberben és novemberben nyolc intézet mért párttámogatottsági adatokat. Ezek átlaga szerint a teljes népességben a Fidesz 33 százalékon áll, a legerősebb ellenzéki párt, a Jobbik 11 százalékon, az MSZP 8, a DK 4, az LMP szintén 4, míg az úgynevezett törpepártok, a Momentum, az Együtt, a Párbeszéd és a Liberálisok 1 százalékos támogatottsággal rendelkeznek. Úgy tűnik, szinte behozhatatlan a kormánypárt előnye, ráadásul a Nézőpont Intézet új kutatása szerint 3,9 millió magyar azt szeretné, ha 2018 tavaszától is Orbán Viktor állna a kormány élén.
A bizonytalanok, illetve a szimpátiájukat titkolók aránya a nyolc intézet átlaga szerint a felnőtt lakosság 36 százaléka. Figyelembe véve, hogy az elmúlt hét parlamenti választáson átlagosan 64 százalék körüli volt a részvételi arány, tehát a lakosság 36 százaléka jellemzően nem szokott szavazni, úgy tűnhet, hogy a jelenlegi 36 százaléknyi bizonytalan, illetve titkolózó honfitársunk túlnyomó része nem fog részt venni a jövő évi voksoláson, így ebből a tömegből nem igazán érdemes „tartalék támogatókra” számítani, akik valamilyen hívó szóra majd előjönnek és aktivizálódnak, tehát a választás eldőlt. Pulai András, a Publicus Intézet vezetője nem egészen így látja: szerinte a magát aktív szavazónak mondó tömeg egy része végül nem megy el szavazni, a bizonytalanok közül viszont van egy jelentős tömeg, amelyik részt vesz majd a voksoláson, csak egyelőre nem tud dönteni.
Ráadásul, ha azt kérdezik az emberektől, hogy jól vagy rosszul mennek-e az ország dolgai, a túlnyomó többség az utóbbi opciót választja, vagyis elégedetlen. (A legfrissebb kutatás, amit az Idea Intézet közölt, és ami az online adatfelvétel miatt – állítólag – pontosabb a hagyományos méréseknél, azt mutatja, hogy csak a Fidesz-szavazók elégedettek (pontosabban a kormánypártiak 77 százaléka), a teljes népességben mindössze 24 százalék mondja azt, hogy jól haladnak az ország ügyei.) Mindezek alapján akár azt is mondhatnánk, hogy mégsem lefutott a jövő évi választás – de persze a baloldali ellenzék elképesztő állapotát látva a Fidesz nyugodtabb lehet, mint a fentiek tükrében.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »