Az MSZP „nagyvonalú” ajánlattal fordul a demokratikus ellenzéki pártokhoz a listás választási helyek elosztása érdekében – közölte Botka László, a párt miniszterelnök-jelöltje hétfőn. A szocialisták továbbra is közös miniszterelnök-jelöltet akarnak – Botka –, közös országos listát – Gyurcsány Ferenc nélkül – és közös egyéni jelölteket. Az MSZP a listás helyek felét oly módon ajánlotta fel a potenciális szövetségeseknek, hogy harmadolták az országos lista 96 helyét, és harmadonként állapították meg a pártoknak járó mandátumokat. E szerint az MSZP-nek 16-17, a DK-nak 5-6, az LMP-nek 4, a Momentumnak 2-3, az Együttnek 2, a Liberálisoknak és a Párbeszédnek 1-1 hely járna harmadonként. Botka szerint amennyiben a többiek elfogadják az ajánlatot, akkor minden demokratikus ellenzéki párt ott lehet a parlamentben, nagyon jó választási szereplés esetén pedig önálló frakciójuk is lehet.
A válaszra nem kellett sokáig várni: még hétfőn – a Fodor Gábor-féle Liberálisokat leszámítva – minden érintett visszautasította a szocialisták ajánlatát. Amin az MSZP meglepődött, sőt megsértődött, mondván, nem azt várták, hogy a pártok sajtóosztályai reagálnak majd, hanem a vezető testületek.
Eközben az Együtt egy „új pólus” létrehozásán fáradozik, összefogva a Párbeszéddel, a Momentummal és az LMP-vel, ám a Momentumnak esze ágában nincs csatlakozni ehhez a tömbhöz (másikhoz sem akarnak egyébként). Ráadásul az LMP azt állítja, hogy a 2010 előtti politikai szereplőkkel nem fog össze, márpedig az Együtt második számú vezetője, Szigetvári Viktor a 2010 előtti baloldali kormányok egyik vezető háttérembere volt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »