Ragyogóan süt a nap a meteorológiai nyár utolsó napján, az erős fény még inkább kiemeli a gyömrői főtér díszburkolatát. Járókelőket szólítok meg, Gyenes Levente fölényes győzelmének okait firtatva. „Azért győzött, mert mindent megtesz a városért, és mindenki ismeri” – mondja egy idősebb nő. „Amikor idejött, 2000 körül, ez egy szegény község volt. Mára nincs egyetlen földút, van strandunk, fel lett újítva az összes iskola és bölcsőde, a polgármesteri hivatal” – sorolja a polgármester érdemeit egy férfi. Mindegyikük rá szavazott, nem is tagadják.
– Tudtak a korábbi erkölcsi botrányairól, a pornóképekről, a fehér porról? – kérdezem. A férfi szerint az se biztos, hogy a képek valódiak voltak: „bárkiről hamisítok tíz perc alatt ilyet”. A nő szerint a polgármester csak a feleségének és a családjának tartozik elszámolni, a magánéletéhez senkinek semmi köze. Ugyanígy érvel egy fiatal nő is. Egyébként meg azért is rá szavaztak, mert a fő ellenlábasa, Horváth István „semmit nem tett Gyömrőért, azt se tudják, kicsoda valójában”. Igaz, volt egy harmadik jelölt is, de ő eleve úgy indult a választásnak, hogy nem akar „túl sok szavazatot szerezni”. Meg is lett a kívánsága, nagyjából 88 gyömrői polgár szavazott rá. (Gyenes több mint négyezer voksot kapott, Horváth ezer néhány százat.)
„És mit szólnak a köztörvényes ügyhöz?” – kérdezem tovább a polgárokat Gyenes büntetőügyéről, melyben 9 hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. „Ja, az adócsalás? Ki nem csal adót?” – kérdez vissza a férfi mosolyogva. „Akárkit megkérdezhet, ugyanezt fogja mondani” – teszi hozzá búcsúzóul. A legtöbb megszólított járókelő tényleg hasonlóképp érvel, de azért akad kivétel is: „Vasárnap óta szégyellem, hogy gyömrői vagyok: Gyenes újraválasztása alapján egyértelmű, hogy az emberek nagy részét nem érdeklik erkölcsi szempontok” – mondja egy középkorú helyi értelmiségi, amikor Gyenes Levente sikerének okáról kérdezem. Hogy mit tud a polgármester? A férfi megerősíti a többektől kapott választ: jó kapcsolatrendszerének köszönhetően sok pénzt és beruházást hozott a városba. „Még a választás előtti napon is átadtak egy új burkolatot a tó partján.”
Mint mondtuk, immár 14 éve vezette töretlen sikerrel Gyömrőt, amikor idén májusban le kellett mondania: a kecskeméti számlagyárként elhíresült bűnügy hetedrendű vádlottjaként felfüggesztett börtönre ítélték. Az ítélet szerint a bűncselekmény-sorozat 2006 májusától 2009 októberéig tartott, a fiktív számlákat 51 vállalkozás használta fel. A számlák bruttó értéke több mint 1,8 milliárd forint volt, az elcsalt áfa összege meghaladta a 400 millió forintot.
Gyenes lemondott a polgármesteri címről, de napokon belül elterjedt, hogy az időközi választáson elindul. A sajtó állásfoglalást kért, többek között a kormánytól. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a választás előtt azt mondta, a törvényalkotó szándéka az volt, hogy aki méltatlanná válik egy pozícióra, az ne tölthesse be újra, hiába választják meg. A jogszabály értelmében ugyanis Gyenes joggal indult el az időközi választáson, mivel nem tiltották el a közügyektől. Lázár mellett a Pest megyei Kormányhivatal is egyértelművé tette: ha meg is választják Gyenest, a méltatlanság fennáll, ezért meg kell fosztani polgármesteri címétől. Nos, Gyenest nagy fölénnyel megválasztották, ám az igazi fordulat ezután jött: bemutatott egy olyan állásfoglalást, miszerint meg is tarthatja címét. A Belügyminisztérium Önkormányzati Módszertani Főosztálya szerint „az időközi választással új tisztség keletkezett, ezt méltatlanságra hivatkozással megszüntetni nem lehet, mert ennek egyik alapfeltétele nem áll fenn: nevezetesen a jogerős ítélet nem a tisztség fennállásának időszakában született. A kérdésben tehát az az álláspontunk, hogy amennyiben a volt polgármestert újraválasztják, nem kell méltatlansági eljárást indítani.”
A belügy tehát homlokegyenest másként látja a kérdést, mint a Miniszterelnökség. Ezek után a Hetek megkereste a Pest Megyei Kormányhivatalt: mi jöhet ezután, kinek van igaza? Ezt írták: „A Miniszterelnökség és a Pest Megyei Kormányhivatal álláspontja szerint az újra megválasztott Gyenes Levente nem maradhat hivatalában, mert továbbra is fennáll a méltatlanság, hiszen 2016 tavaszán jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Ha Gyenes nem mond le önként a tisztségéről, a kormányhivatal kezdeményezni fogja a méltatlansági eljárás lefolytatását a képviselő-testületnél. (…) A képviselő-testületnek a következő ülésén, legkésőbb a kezdeményezést követő 30 napon belül ki kell mondania a méltatlanságot. Ha ez nem történik meg, vagy a döntés jogszabálysértő, a kormányhivatal a közigazgatási és munkaügyi bíróságnál fogja kezdeményezni a polgármester méltatlanságának kimondását.”
Amikor mindezt összegzem az egyik megszólított gyömrői polgárnak az utcán, elmosolyodik: „Most majd jön egy bírósági procedúra, az eltart két évig, közben Gyenes marad Gyömrő élén, aztán jön az új választás, és megint nyer. Úgyhogy lehet próbálkozni.”
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »