„A pedagógusok döntő többsége a párbeszédben és a közös munkában hisz, nem a politikai hergelésben, nem az utcai akciókban. Különösen felháborító, hogy azok akarják mindig utcára vinni a pedagógusokat, akik rendszeresen elutasították a párbeszéd lehetőségét és a kormány meghívását a Köznevelési Kerekasztalhoz (KK), amely a pedagógusokról és a gyermekekről szóló párbeszéd legeredményesebb fóruma” – állítja az EMMI köznevelési államtitkársága a lapunkhoz is eljuttatott közleményében, melyet szombaton, az évzáró tanártüntetéssel egyidejűleg adtak ki.
A minisztérium a KK egyik érdemeként említi a nevelést-oktatást segítő, nem pedagógus végzettségű alkalmazottak 10 százalékos béremelését (amúgy 2008 óta nem nőtt a bérük, többségük nettó 80 ezer körül keres havonta, ráadásul tankerületi fórumokon elhangzott, hogy ezt az emelést csak elbocsátásokkal lehet kigazdálkodni). Az EMMI levele kiemeli a pedagógus-béremelést is, és előrelépésnek tekinti a KLIK átszervezését, a NAT beígért egyszerűsítését, illetve a nyugdíjas pedagógusok helyzetének rendezését is.
„A kormány látszategyeztetéseket folytat, miközben végigviszi saját eredeti koncepcióját – ehhez mi nem kívánunk asszisztálni, hanem érdemi párbeszédet követelünk. A köznevelési törvény hétfőn elfogadott módosítójából továbbra is hiányzik a minisztérium bárminemű egyeztetési kötelezettségére vonatkozó passzus. Így a Köznevelési Kerekasztalnak sincs semmilyen törvényi alapja, ez egy önkényesen összeállított grémium döntési jogkör nélkül. Miként Lázár János megfogalmazta: a kerekasztal tárgyal, a kormány dönt. Törvényileg csak a sztrájkbizottsági tárgyalásokra kötelezhető a kormány, de azok megállapodásait sem veszi figyelembe” – mondta el lapunknak Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke. A PDSZ egyébként a KK tagjait is a kerekasztal bojkottjára szólította fel, tekintve, hogy a kormány a KK szakbizottsági javaslatait az intézmények vegyes fenntartásának a kérdésében sem vette figyelembe.